bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 lutego 2018
  • wyświetleń: 6741

Remont kolejnego odcinka linii kolejowej Katowice - Zwardoń

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A ogłosiły przetarg na przebudowę odcinka Żywiec - Węgierska Górka na linii Katowice - Zwardoń.

Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017
Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017 · fot. bielsko.info


Inwestycja w ramach projektu pn. "Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń (granica państwa)” obejmie przebudowę peronów na przystankach Radziechowy-Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina. Perony będą wyższe (76 cm), co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Zostaną wyposażone w wiaty, ławki i gabloty informacyjne. Będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nowe oświetlenie peronów, dojść oraz oznakowanie przystanków osobowych zapewni większy komfort i bezpieczeństwo podróżnym.

Na 10 przejazdach kolejowo-drogowych wymieniona zostanie nawierzchnia. Na 3 z nich dodatkowo zainstalowane będą sygnalizatory. Przejazdy zostaną wyposażone w nowe oświetlenie i monitoring. Większy poziom bezpieczeństwa na linii pomiędzy Żywcem a Węgierską Górką zapewni montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017
Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017 · fot. bielsko.info


W ramach inwestycji wymienionych zostanie około 8 km torów i sieć trakcyjna. 21 obiektów inżynieryjnych będzie odremontowanych, w tym 7 mostów, m.in. nad rzeką Leśnianką i Sołą (dług. 63 m). Przebudowywany odcinek zostanie oczyszczony z drzew i krzewów.

Inwestycja na trasie Żywiec - Węgierska Górka umożliwi sprawniejsze i szybsze przejazdy pociągów. Po zakończeniu robót składy będą mogły jeździć nawet dwukrotnie szybciej do 100 km/h (obecnie 50 - 60 km/h). Rozpoczęcie robót planowane jest w sierpniu 2018 r. natomiast zakończenie w czerwcu 2019 r. Szacowana wartość zadania to około 30 mln zł.

Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017
Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017 · fot. bielsko.info


Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń (granica państwa)” - o wartości 200 mln zł jest finansowany z budżetu państwa.

W ramach projektu na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra, PLK wymieniły tory: na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra - tor nr 2 oraz na odcinku Bielsko-Biała Lipnik - Bielsko-Biała Leszczyny - tor nr 1. Wymieniono także rozjazdy w stacji Bielsko-Biała Leszczyny oraz przebudowano kompleksowo sieć trakcyjną. Zakończono roboty związane z przebudową peronów na stacjach: Bielsko Biała Leszczyny, Wilkowice Bystra (peron 2) oraz na przystankach osobowych: Bielsko-Biała Lipnik (peron 2) i Bielsko-Biała Mikuszowice (peron 2).

Na dwóch przejazdach kolejowo-drogowych została wymieniona nawierzchnia drogowa, a na czterech montowane są nowe urządzenia sygnalizacji przejazdowej. Zakończono remont 25 obiektów inżynieryjnych. Efektem prac będzie podniesienie prędkości do 120 km/h dla pociągów pasażerskich i do 100 km/h dla pociągów towarowych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo- drogowych oraz komfort obsługi podróżnych. Zakończenie robót planowane jest w październiku 2018 r.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.