Reklama

Wiadomości

  • 4 lutego 2018
  • wyświetleń: 4884

Młoda reżyserka tworzy film animowany dla dorosłych

Jesienią tego roku ma być gotowy film animowany, który jest debiutem reżyserskim utalentowanej absolwentki ASP z Krakowa. Studio Filmów Rysunkowych udostępniło pierwsze fotosy "Vitae Azilia" Joanny Wapniewskiej.

sfr
Fotos z filmu animowanego w reżyserii Joanny Wapniewskiej · fot. SFR


Studio Filmów Rysunkowych jest znane przede wszystkim z filmów dla najmłodszej widowni. Nieduży procent realizacji SFR stanowią filmy dla widowni starszej. Taki właśnie powstaje obecnie.

Vitae Dubiae Azilia (z łac. "Azyle Niepewnego Życia") były pierwszymi domami pogrzebowymi, w których zadaniem pracowników było obserwowanie przechowywanych do pochówku ciał, "aby (...) uzyskać całkowitą pewność, że zgon istotnie nastąpił" (P. Aries, 1992). Choć ich główną rolą było wyciszenie w społeczeństwie panicznego lęku przed pochowaniem żywcem, "przedłużały" zmarłym życie na ziemi, zostawiając krewnym czas na pożegnanie i pogodzenie się ze śmiercią.

- "Vitae Azilia" to film o utraconej, a jednak ciągle żywej relacji między dwojgiem ludzi. Główną bohaterką jest młoda kobieta, która pozostając sam na sam z własnymi uczuciami i tęsknotami, próbuje na nowo odnaleźć się w kontekście utraty bliskiej osoby. Zanurzając się coraz bardziej w wykreowaną przestrzeń swoich wspomnień, nadpisuje je, tworząc coraz bardziej surrealistyczną rzeczywistość, w której pozorna akceptacja poczucia straty, demaskuje jej emocjonalne uwikłanie w byłą relację - opowiada reżyserka filmu.

sfr
Fotos z filmu animowanego w reżyserii Joanny Wapniewskiej · fot. SFR


Film jest realizowany w technice animacji 2D. Animacja jest rysowana ręcznie, metodą klasyczną oraz na tablecie graficznym, w programach komputerowych. Planowany termin zakończenia realizacji filmu to jesień tego roku. Obecnie trwają prace nad animacją i wstępny montaż ujęć.

Film jest finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Joanna Wapniewska, jest reżyserem filmu, jednocześnie autorką scenariusza, projektów plastycznych postaci i dekoracji. Autorka to absolwentka Pracowni Filmu Animowanego Profesora Jerzego Kuci na Akademii Sztuk Pięknych W Krakowie.

Joanna Wapniewska
Joanna Wapniewska · fot. archiwum prywatne

ab / bielsko.info

źródło: SFR w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.