bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 lutego 2018
  • wyświetleń: 4792

Imponujący gmach "Mechanika" będzie miał nową elewację

Zabytkowy budynek Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej odzyska swój XIX-wieczny blask. Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie nowej elewacji budynku.

mechanik
Zespól Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


To nie jest zwykła inwestycja, gdyż budynek przu ulicy Słowackiego zalicza się do jednych z najbardziej reprezentatywnych gmachów w naszym mieście. Jak wynika z dokumentacji przetargowej wyłoniony w konkursie wykonawca będzie musiał zrealizować inwestycję do 31.10.2018 roku. Szacowana wartość inwestycji wynosi 2,6 mln złotych.

Koncepcję budowy szkoły wypracowano już w 1871 r. z inicjatywy władz miasta. Budynek został zaprojektowany przez architekta z Białej, Emanuela Rosta Seniora i wzniesiony pod jego nadzorem w latach 1873-83. Budowę przeprowadzano etapami: skrzydło północne wznoszono od zimy 1872/73 do lata 1874r., najdłuższą część środkową oddano do użytku jesienią 1875r. Dopiero jesienią 1883r. ukończono skrzydło południowe. Było to największe z ówczesnych przedsięwzięć budowlanych miasta Bielska.

ZSEEiM
Budynek szkoły w 1901 roku


Budynek szkoły kosztował 300 tysięcy florenów. W momencie powstania był - obok zamku - najokazalszą budowlą miasta. Zbudowany jest w stylu neorenesansowego historyzmu. Gmach został zbudowany na rzucie litery E - według romantycznej legendy - na cześć małżonki cesarza Franciszka Józefa - cesarzowej Elżbiety. Emanuel Rost senior - projektant tego monumentalnego obiektu - wykorzystał w swym projekcie wiele cech charakterystycznych dla stylu neorenesansowego, w celu uzyskania efektu dostojeństwa i powagi, charakterystycznych dla monumentalnych obiektów pałacowych.

Uwagę przyciąga zwłaszcza fasada budynku, wyposażona w szczególnie bogaty wystrój architektoniczno-sztukatorski. Obiekt powstał dla pomieszczenia niemieckich szkół: szkoły realnej (zał. 1871) i szkoły przemysłowej (1874) - ta ostatnia przeniosła się w 1912 r. do własnego gmachu. W szkołach tych 1/3 uczniów stanowili Polacy, działała od 1891 r. tajna polska organizacja "Jedność" reprezentująca ruch narodowy.

zeeim
Fotografia archiwalna z końca lat 30-tych XXw. z widokiem na budynek szkoły


Wychowankiem gimnazjum był m.in. wielki polski działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim, poseł i senator ks. Józef Londzin z Zabrzega (1862-1929). Do 1913 r. południowe skrzydło gmachu zajmowała Szkoła Przemysłowa, później dwie szkoły powszechne, męskie, nr III i IV. W roku szkolnym 1919/20 otwarto tu pierwszą polską szkołę podstawową w Bielsku. W 1921r. obie niemieckie szkoły średnie połączono w jedno gimnazjum realne, istniejące do 1939 r. jako jedyna w Polsce szkoła
państwowa z niemieckim językiem wykładowym.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.