bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 stycznia 2018
  • 24 stycznia 2018
  • wyświetleń: 5257

Wniosek o wpisanie Leśniczówki do rejestru zabytków woj. ślaskiego

Stowarzyszenie Lipnik zwróciło się z wnioskiem do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach o wpisanie budynku zabytkowej Leśniczówki do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Reklama

leśniczówka
Zabytkowa Leśniczówka w Lipniku · fot. bielsko.info


- Do podjęcia działań skłonił nas brak zainteresowania władz miasta Bielska-Białej ratowaniem tego unikatowego w skali kraju zabytku sztuki snycerskiej, jak również brak działań obecnego właściciela, który od 2015 roku nie użytkuje obiektu. Kierowały nami również pogłoski o planowanej sprzedaży tego zabytku z przeznaczeniem na cele komercyjne i w związku z tym, dużym niebezpieczeństwem podzielenia przez Leśniczówkę losu willi Hauptiga z Cygańskiego Lasu, która została w 2009 roku wyburzona - informuje Paweł Pajor, prezes zarządu Stowarzyszenia Lipnik.

Właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa. Zabytkowy obiekt znajduje się w Zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego "Lasy Państwowe". Budynek jest wpisany do ewidencji zabytków miasta Bielsko-Biała.

Budynek oddano do użytku w lipcu 1884 roku. Wzniesiono go wg projektu słynnego architekta Emanuela Rosta seniora. Do II wojny światowej był siedzibą Zarządów Lasów Miejskich miasta Biała, pełniąc równocześnie funkcję wypoczynkową dla mieszkańców.

- Obserwując z zaniepokojeniem postępującą degradację obiektu, wzwywamy o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do uratowania dla kultury polskiej tego unikatowego na skalę krajową zabytku architektury snycerskiej - dodaje prezes Stowarzyszenia Lipnik.

Wniosek Stowarzyszenia Lipnik poparła Rada Osiedla Lipnik, Stowarzyszenie Atmosfera, Ochotnicza Straż Pożarna Lipnik i parafia Rzymsko-Katolicka pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.