bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 stycznia 2018
  • 7 stycznia 2018
  • wyświetleń: 6082

Miasto przegrało z wojewodą w sądzie. Będzie skarga kasacyjna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę miasta Bielska-Białej na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego, który w kwietniu uchylił uchwałę Rady Miejskiej nadającą nazwę im. Ryszarda Dziopaka rondu u zbiegu ulic Barkowskiej, Daszyńskiego, Komorowickiej i Bestwińskiej w Bielsku-Białej.

rondo dziopaka
Rondo w Komorowicach Krakowskich. Radni zdecydowali, żeby nosiło im. Ryszarda Dziopaka · fot. bielsko.info


Przypominamy, że Rada Miejska w Bielsku-Białej uchwałą z dnia 31 stycznia 2017 roku nadała nazwę im. Ryszarda Dziopaka rondu u zbiegu ulic Barkowskiej, Daszyńskiego, Komorowickiej i Bestwińskiej. Po wejściu przepisów uchwały w życie na rondzie pojawiła się tabliczka upamiętniająca pierwszego dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Dwa miesiące później, a dokładnie 6 kwietnia, do biura Rady Miejskiej wpłynęło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego stwierdzające nieważność uchwały.

W rozstrzygnięciu wskazano, że w ocenie organu nadzoru, nadanie takiej nazwy narusza w sposób istotny ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

rondo dziopaka
Miasto przegrało z wojewodą w sądzie. Będzie skarga kasacyjna · fot. bielsko.info


Miasto zaskarżyło decyzję wojewody śląskiego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, jednak sąd pierwszej instancji skargę oddalił. Zdaniem składu orzekającego, Ryszard Dziopak nie mógłby się wykazać ewentualnymi zasługami w czasie pełnienia funkcji dyrektora, gdyby z nadania komunistycznej władzy nie powierzono mu tej funkcji, jako działaczowi partii sprawującej faktycznie tą władzę.

Bielscy urzędnicy nie dają za wygraną. Zgodnie z uchwałą, która Rada Miejska podjęła na grudniowej sesji głosami radnych klubów KWW Jacka Krywulta i Platformy Obywatelskiej, miasto wniesie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.