Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 grudnia 2017
  • wyświetleń: 3115

Konkurs „Mikroplanowanie miejskie 2017” - nagroda dla Bielska-Białej

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się finał konkursu na koncepcję zagospodarowania wybranego terenu pn. „Mikroplanowanie miejskie 2017”. Spośród pięciu zaprezentowanych projektów pierwsze miejsce zajęło Miasto Bielsko-Biała. Nagrodę odebrał zastępca Prezydenta Miasta - Przemysław Kamiński.

Konkurs „Mikroplanowanie miejskie 2017” - nagroda
Konkurs „Mikroplanowanie miejskie 2017” - nagroda dla Bielska-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


- Mikroplanowanie jest metodą podejścia oddolnego do procesu rozwoju miasta. Kompleksowa analiza uwarunkowań ewolucji konkretnego miejsca w przestrzeni miasta, pozwalająca na poznanie problemów, potencjału, a przede wszystkim oczekiwań mieszkańców, stanowi punkt wyjścia podczas tworzenia koncepcji - tłumaczy Przemysław Kamiński.

Zespół architektów współpracujących z naszym miastem, w ramach podpisanego porozumienia, przedstawił do wyboru cztery koncepcje zagospodarowania terenu przy ulicach: 11 Listopada, Konfederatów Barskich i Głębokiej w Bielsku-Białej pt. „Głęboki oddech”. Projekty były wynikiem sondażu ulicznego, wizji lokalnej, wielu analiz, a także spotkań z zastępcą Prezydenta Miasta - Przemysławem Kamińskim oraz przedstawicielami Wydziału Urbanistyki i Architektury, a także Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Konkurs „Mikroplanowanie miejskie 2017” - nagroda
Konkurs „Mikroplanowanie miejskie 2017” - nagroda dla Bielska-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Najważniejszymi cechami wybranej przez Miasto koncepcji są:
  • uzupełnienie oferty czasowego relaksu i wypoczynku w obszarze ścisłego centrum miasta;
  • dostępne, przyjazne i bezpieczne miejsce spotkań i integracji społecznej;
  • oryginalna identyfikacja wizualna: akcenty w grafice nawierzchni naprowadzające i zapraszające na skwer z zielenią;
  • podkreślenie tradycji sprzedaży kwiatów formą siedziska służącego do ich ekspozycji, a także do odpoczynku i integracji przestrzeni ul. Głębokiej i zielonego placu wypoczynkowego;
  • zaproponowanie różnorodnej oferty na większym placu: ławki-huśtawki, warcaby, domki dla ptaków, powiększenie tarasu dla działalności usługowej;
  • nawiązanie do tradycji miasta w postaci metalowego ekranu akustycznego „kliszy” ze znanymi postaciami z bajek powstałych w SFR;
  • możliwość etapowania realizacji.


Projekty przedstawione przez nasze miasto w konkursie „Mikroplanowanie miejskie 2017” · fot. UM Bielsko-Biała


Konkurs jest efektem współpracy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich - realizatorów w 2016 roku pilotażowego przedsięwzięcia „Wypracowanie koncepcji zagospodarowania wybranego terenu pn. Mikroprzestrzenie miejskie”, którego celem było m.in. przetestowanie w praktyce mikroplanowania, jako metody wspomagającej zarządzanie rozwojem przestrzennym obszarów zurbanizowanych z silnym komponentem społecznym i gospodarczym.

W ramach pilotażu w 2016 roku, interdyscyplinarne zespoły projektowe składające się z doświadczonych ekspertów oraz studentów uczelni wyższych z województwa śląskiego, pracowały nad koncepcjami organizacyjno-projektowymi dot. niewielkich przestrzeni w czterech miastach: Jastrzębiu-Zdroju, Siemianowicach Śląskich, Rudzie Śląskiej oraz Żorach. W związku z pozytywną oceną przedsięwzięcia przez przedstawicieli ww. miast w tym roku postanowiono zorganizować kolejną jego edycję, w której udział wzięło miasto Bielsko-Biała.

Projekty przedstawione przez nasze miasto w konkursie „Mikroplanowanie miejskie 2017”
Projekty przedstawione przez nasze miasto w konkursie „Mikroplanowanie miejskie 2017” · fot. UM Bielsko-Biała

BM / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.