Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 grudnia 2017
  • wyświetleń: 5317

Uczniowie z Bielska-Białej laureatami w Konkursie „Gotuj lokalnie”

Tomasz Jarmolski i Kacper Sproski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej pod okiem nauczycielki Małgorzaty Kłopotowskiej zajęli 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Gotuj lokalnie”. Organizatorem konkursu, który jest zwieńczeniem kolejnej edycji warsztatów kulinarnych realizowanych w szkołach gastronomicznych, jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Gotuj lokalnie"
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Gotuj lokalnie" · fot. materiały prasowe


W piątek, 15 grudnia w Centrum Techniki Kulinarnej DORAM odbył się finał projektu „Gotuj lokalnie”. Wśród laureatów, obok Dawida Ostrycharza i Krzysztofa Burchardta z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie, którzy zajęli 1. miejsce, znaleźli się: Katarzyna Szczepaniak-Krupowska i Szymon Molek z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem (2. miejsce) oraz Tomasz Jarmolski i Kacper Sproski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej (3. miejsce).

W kulinarnych zmaganiach udział wzięło 10 ekip, które zostały wybrane przez jury spośród zgłoszeń nadesłanych przez uczestników tegorocznej edycji warsztatów kulinarnych „Gotuj lokalnie”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie dania głównego na bazie kurczaka zagrodowego, dyni oraz min. dwóch wybranych produktów regionalnych, a także przystawki z wykorzystaniem podrobów i jaj z wolnego chowu.

Autorski przepis kucharzy z Bielska-Białej to: kurczak zagrodowy z pieca, aromatyzowany grzybami, na puree z dyni, z sałatką z buraków, oscypka i krupnioka, podany na jarmużu oraz aromatyczna wątróbka z patelni z lodami z zsiadłego mleka, soczystymi jabłkami, musem mango i jajkiem w koszulce.

Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Gotuj lokalnie"
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Gotuj lokalnie" · fot. materiały prasowe


Jury konkursu, w składzie: szefowie kuchni - Marcin Budynek, Robert Sowa, Ginacarlo Russo oraz Elżbieta Szuba z firmy Drosed, spośród przygotowanych dań wybrało autorów trzech najlepszych receptur. Podczas oceny jury kierowało się m.in. zastosowaniem produktów regionalnych i lokalnych (oznaczonych znakami PNŻ lub GTS, ChNP, ChOG), odpowiednim doborem i połączeniem zastosowanych produktów, aranżacją dania na talerzu, zastosowaniem odpowiednich technik kulinarnych oraz kreatywnością i pomysłowością młodych kucharzy. Na wykonanie zadnia konkursowego uczestnicy mieli 1,5 godziny.

- „Gotuj lokalnie” to projekt, który pozwala wzbogacić wiedzę adeptów sztuki kulinarnej nt. wykorzystania regionalnych oraz tradycyjnych produktów w nowoczesnej kuchni polskiej. Poprzez rozwijanie ich umiejętności, kreatywności oraz umożliwienie udziału w ogólnopolskich zmaganiach kulinarnych, chcemy dać uczniom szansę zdobycia doświadczenia w zawodzie, z którym wiążą swoją przyszłość, poszerzenia ich wiedzy oraz zyskania pewności siebie i uwierzenia w swoje możliwości. Poprzez konkurs chcemy uhonorować uczniów oraz ich nauczycieli za wkład i zaangażowanie w przygotowanie wyjątkowo oryginalnych potraw, ale także zachęcić do dalszego rozwijania swoich pasji - mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Na zwycięskie ekipy, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce, czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ponadto autorzy najlepszego dania, wskazanego przez jury, odbędą 5-dniowy kurs kulinarny w Akademii Marcina Budynka.

Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Gotuj lokalnie"
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Gotuj lokalnie" · fot. materiały prasowe


Projekt „Gotuj lokalnie”, którego celem jest promowanie tradycyjnych polskich produktów oraz skracanie łańcuchów dostaw od producenta do konsumenta to wyjątkowa okazja dla nauczycieli oraz uczniów szkół gastronomicznych na poszerzenie swoich umiejętności kulinarnych pod okiem uznanych szefów kuchni. W tegorocznej edycji projektu wzięło udział 12 szkół gastronomicznych z całej Polski.
Pierwszym etapem projektu było szkolenie metodyczne dla nauczycieli, które odbyło się w październiku w Warszawie. Następnie nauczyciele podzielili się ze swoimi uczniami wiedzą zdobytą w trakcie szkolenia oraz przeprowadzili warsztaty kulinarne. Ich celem było wspólne przygotowanie przepisu na danie główne na bazie kurczaka zagrodowego, dyni oraz minimum dwóch wybranych produktów regionalnych, a także przystawki z wykorzystaniem podrobów i jaj z wolnego chowu.

VII edycja „Gotuj lokalnie" realizowana jest przez Fundację EFRWP we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Akademią Kulinarną Marcina Budynka. Kurczak zagrodowy został ufundowany przez firmę Drosed.

BM / bielsko.info, źródło: Materiały promocyjne organizatora

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.