
Wiadomości
- 7 grudnia 2017
- wyświetleń: 4008
[ZDJĘCIA] Konferencja na ATH z udziałem wiceministrów
Nie jest ważne gdzie znajduje się ośrodek akademicki. Ważne jest to, czy pracują i studiują w nim umysły otwarte na innowacje. Tak można sparafrazować słowa wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotra Dardzińskiego wypowiedziane podczas konferencji „Nauka Innowacje Biznes”, która odbyła się w Akademii Teczniczno-Humanistycznej w miniony poniedziałek
Organizując konferencję Uczelnia stworzyła możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy na temat szeroko pojętej współpracy między nauką a gospodarką. Przedstawiciele środowisk: naukowego, biznesowego i samorządowego mogli nie tylko wysłuchać cennych wystąpień ekspertów, w tym wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego Piotra Dardzińskiego, wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, Toma Zii konsula ds. polityczno-ekonomicznych w Konsulacie Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Stanleya Kepki konsultanta naukowego w dziedzinie rozwoju produktów farmaceutycznych oraz Janusza Michałka prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także wziąć udział w licznych dyskusjach.
Stworzenie korzystnych warunków współpracy na styku nauka - biznes to jeden z priorytetów w podejmowanych obecnie działaniach na rzecz rozwoju gospodarki. W tę strategię wpisuje się między innymi już druga edycja konferencji "Nauka Innowacje Biznes". Dzięki niej, jak podkreśla rektor prof. Jarosław Janicki, Akademia rozwija współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym regionu.

- To niebywała okazja, by pokazać jak dynamicznie rozwija się region Bielska-Białej i Podbeskidzia. To też pokazanie, jak inwestować w przyszłe innowacyjne technologie. Moim cichym marzeniem jest, by prócz znanych powszechnie dolin, jak Dolina Krzemowa, w Bielsku-Białej powstało wzgórze - Beskidzkie Wzgórze Innowacyjnych Technologii - mówił rektor.
Kwestie dotyczące ułatwień prawnych, korzystnych zarówno dla uczelni jak i przedsiębiorstw omówił wiceminister Dardziński. Wskazał też na bardzo istotne elementy procesu innowacyjnego, mianowicie: doktoraty wdrożeniowe oraz umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego, co ułatwić ma powołana przez ministra Gowina Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Wiceminister rozwoju przybliżyła strategię wspierania startupów w ramach programu Start In Poland, na który przeznaczono prawie 3 miliardy złotych, w większości z funduszy europejskich. Program ma wspierać startupy na każdym etapie realizacji - od pomysłu przez rozwój do internacjonalizacji. To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych.
Podczas konferencji odbyła się prezentacja studenckiego projektu „Starter”, skierowanego do studentów kierunku Informatyka Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, którego celem jest przetestowanie innowacyjnego modelu współpracy na linii studenci - przedsiębiorcy.

Dużo popularnością cieszył się studencki Escape Room - zaprojektowany i wykonany przez studentów Akademii Techniczno-Humanistycznej.
Uczestnicy obrad mogli również wysłuchać wykładu na temat teorii Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań (TRIZ), który poprowadził dr Sergey Yatsunenko oraz wziąć udział w warsztatach z projektowania gier.
ZOBACZ TAKŻE

Nowy akademik przy ul. Willowej? Uniwersytet Bielsko-Bialski planuje wielkie inwestycje

6 czerwcaJuwenalia Podbeskidzia! Sobel, Kaz Bałagane oraz 6 innych artystów zagra w Bielsku-Białej

[FOTO] I Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Rektora Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego

Finał II edycji konkursu StudentPRO na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim

[WIDEO] Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego zaśpiewał pszczyńskim zamku

[FOTO] BB Games Festiwal 2024 zapewniło sporo emocji i rywalizacji
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.