bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 listopada 2017
  • wyświetleń: 3650

Stanisław Szwed zapowiedział utworzenie 250 klubów Senior+

O najnowszej edycji programu "Senior+" i zmianach w systemie pomocy społecznej rozmawiano dziś w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W spotkaniu z jednostkami samorządu terytorialnego oraz w poprzedzającym je briefingu uczestniczyli m.in. przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) - sekretarz stanu Stanisław Szwed oraz podsekretarz stanu Elżbieta Bojanowska, a także wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Konferencja prasowa w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - 27.11.2017 · fot. Urząd Wojewódzki


- W 2018 roku na program "Senior+" przeznaczona zostanie najwyższa w historii kwota: 80 milionów złotych, która pozwoli na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 Dziennych Domów i 250 Klubów "Senior+", w tym około 20 nowych placówek w województwie śląskim - zapowiedział wiceminister Stanisław Szwed.

- Cieszę się, że w naszym województwie są samorządy, które skorzystały z programu "Senior+". Jednym z przykładów jest niedawno otwarty klub seniora w Ujsołach. Został on bardzo dobrze przyjęty przez lokalną społeczność. Klub jest miejscem, w którym samotne osoby, dotychczas zamknięte w domu, mogą realizować swoje pasje. A czasami wystarczy, że mogą się z kimś spotkać - mówił podczas briefingu wicewojewoda Jan Chrząszcz.

Konferencja prasowa w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - 27.11.2017
Konferencja prasowa w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - 27.11.2017 · fot. Urząd Wojewódzki


Podczas swojego wystąpienia wiceminister Elżbieta Bojanowska przekazała szczegóły nowej edycji "Senior+", zapowiadając przy okazji ogłoszenie kolejnego programu dedykowanego samorządom, który przygotowało MRPiPS. Przedstawiła również planowane wartości dotacji w ramach programu "Senior+" w 2018 roku. - Oprócz seniorów dbamy także o bezdomnych. Prócz dotychczasowych form wsparcia, takich jak schroniska, noclegownie i ogrzewalnie, wprowadzamy schronisko z miejscami opiekuńczymi - dodała.

Następnie przedstawiono realizację tego programu na terenie województwa śląskiego, jak również zaprezentowano przykłady dobrych praktyk w tym zakresie, m.in. z gminy Ujsoły, gdzie od ponad miesiąca prężnie działa klub seniora. Ponadto w trakcie spotkania omówiono działania realizowane w obszarze pomocy społecznej dotyczące mieszkań chronionych, środowiskowych domów samopomocy czy bezdomności.

Konferencja prasowa w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - 27.11.2017
Konferencja prasowa w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - 27.11.2017 · fot. Urząd Wojewódzki


Na zakończenie zainteresowani mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z funkcjonowaniem Klubu "Senior Plus" działającego w Wilamowicach. - Zamiast siedzieć w kapciach przed telewizorem możemy tutaj się spotkać, porozmawiać, mamy różne ciekawe zajęcia - opowiada Anna Kóska. - Jedni śpiewają, inni robią na drutach albo tworzą rękodzieło. To lepsze niż siedzenie w domu - wtóruje jej pani Irena. Klub liczy 19 członków pochodzących z okolicznych miejscowości.

ab / bielsko.info
źródło: katowice.uw.gov.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.