bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 listopada 2017
  • 19 listopada 2017
  • wyświetleń: 4287

[ZDJĘCIA] Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej

Eucharystia, spotkanie ewangelizacyjne i wspólny posiłek dla około stu osób - złożyły się na organizowane po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Ubogich, które odbyły się 18 listopada w Bielsku-Białej. W bielskim kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz w podziemiach świątyni Caritas diecezji bielsko-żywieckiej razem z diakonią Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze” i bielskim kołem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zaprosiły ludzi potrzebujących do modlitwy oraz na kolację.

Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej - 18.11.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Dyrektor diecezjalnej Caritas w Bielsku-Białej ks. Robert Kasprowski, który przewodniczył Mszy św. inaugurującej Światowy Dzień Ubogich w diecezji bielsko-żywieckiej, zwrócił uwagę na niezwykłe znaczenie tych obchodów. - Można byłoby się zastanawiać, dlaczego został ustanowiony kolejny taki dzień, bo przecież mamy Światowy Dzień Ubóstwa. Myślę jednak, że wartościowszy jest ten Dzień Ubogich, bo kieruje wzrok nie ku problemowi, lecz na osobę, każdą osobę potrzebującą, każdą osobę, która oczekuje od nas pomocy - powiedział i wyjaśnił, że pragnie podczas liturgii modlić się zarówno za osoby ubogie, jak i te, które im na co dzień pomagają.

W kazaniu ks. Marcin Żydzik, salwatorianin z bielskiej parafii NMP Królowej Polski, zauważył, że współczesny świat postrzega ubóstwo jako niezaradność życiową. - Świat gardzi człowiekiem ubogim. Często zapomina się, że człowiek ubogi w Kościele to ta wspaniała perła, którą potrafi dostrzec Pan Bóg, i z którą się utożsamia - podkreślił zakonnik, zachęcając, by nawet ci, którzy niewiele mają, dzielili się z innymi.

Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej - 18.11.2017
Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej - 18.11.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Po liturgii w kościelnej kaplicy, wszyscy spotkali się na agapie - z ciepłym gulaszem, ciastem i słodyczami - w salce w podziemiach kościoła. Przy stołach usiadło około stu osób borykających się na co dzień z biedą. Obok nich wspólnie jedli posiłek ci, którzy chcą się dzielić tym, co mają. Modlono się i śpiewano przy akompaniamencie zespołu diakonii muzycznej Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze”. Na ekranie wyświetlano teksty śpiewanych pieśni.

Ks. Kasprowski przypomniał, że Światowy Dzień Ubogich rozpoczął tydzień inicjatyw na terenie Bielska-Białej, związanych z pomocą ubogim. W siedzibie diecezjalnej Caritas przez cały tydzień każdy potrzebujący, bezdomny, który nie jest przygotowany na zimę, będzie mógł otrzymać ciepłą odzież. Planowane są też inne akcje - m.in. związane z działalnością Banku Chleba i rozdawaniem termosów z gorącymi napojami.

Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej - 18.11.2017
Obchody I Światowego Dnia Ubogich w Bielsku-Białej - 18.11.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

BM / bielsko.info
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.