bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 listopada 2017
  • 20 listopada 2017
  • wyświetleń: 6929

Zapłacimy więcej za wodę i odbiór ścieków? Decyzję podejmą radni

Na listopadowej sesji Rady Miejskiej (21 listopada) radni pochylą się nad projektem uchwały, która zakłada podwyżkę opłaty za wodę i ścieki dla gospodarstw domowych.

licznik woda
Zapłacimy więcej za wodę i odbiór ścieków? Decyzję podejmą radni · fot. bielsko.info


9 listopada spółka AQUA złożyła autokorektę wniosku o zatwierdzenie nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gmin: Bielsko-Biała, Buczkowice, Jaworze i Wilkowice na 2018 rok.

Projekt taryf przewiduje podwyżkę o 20 gr brutto za wodę i ścieki dla gospodarstw domowych oraz obniżkę o 43 gr brutto za wodę i ścieki dla pozostałych odbiorców.

- W latach poprzednich nie eliminowano występującego w taryfach „AQUA” S.A. subsydiowania skrośnego (polegającego na finansowaniu usług dla gospodarstw domowych przychodami od grupy taryfowej określonej jako pozostali odbiorcy) z przyczyn społecznych, jednakże w związku z planowanym ustanowieniem regulatora, który będzie od 2018 r. weryfikował i zatwierdzał wnioski taryfowe przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych konieczne stało się podjęcie kierunkowej decyzji w sprawie zmiany obowiązujących taryf zmierzającej do likwidacji dysproporcji pomiędzy cenami za usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków. Przewiduje się, że w perspektywie kilku najbliższych lat powinno dojść do ustanowienia jednakowych stawek obowiązujących zarówno gospodarstwa domowe jak i pozostałych odbiorców - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jeśli radni uchwalą nową taryfę, to w 2018 roku za m3 wody zapłacimy 4,87 zł, a za odprowadzenie m3 ścieków 4,67 zł.

Proponowana taryfa pozostawia na dotychczasowym poziomie, obowiązującym od 2014 r.: stawki opłaty abonamentowej na odbiorcę za punkt poboru wody lub punkt odprowadzania ścieków oraz stawkę opłaty za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych będących w posiadaniu przedsiębiorstwa.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.