bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 8 listopada 2017
  • 10 listopada 2017
  • wyświetleń: 11309

[WIDEO] Nowe perony na stacjach kolejowych w Bielsku-Białej

Trwa największa od lat inwestycja kolejowa w naszym mieście - przebudowa 16-kilometrowego odcinka odcinka linii nr 139 między stacjami Bielsko-Biała Lipnik - Wilkowice Bystra. Na stacjach, które znajdują się na wspomnianym odcinku, wymieniono już część peronów.Inwestycja obejmuje remont 16 kilometrów torów wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz przebudowę peronów na stacjach Bielsko-Biała Leszczyny i Wilkowice Bystra, a także przystankach osobowych Bielsko-Biała Lipnik i Bielsko-Biała Mikuszowice.

Wyłoniony w przetargu wykonawca, konsorcjum firm INTOP Waszarasza - Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane TOR, jest w trakcie realizacji zadania. Wyremontowano już jeden peron na każdej ze stacji. Perony zostały podwyższone do 76 cm i wyposażone w elementy małej architektury - wiaty, ławki, gabloty informacyjne. Zainstalowano także nowe oświetlenie peronów i dróg dojścia oraz czytelne oznakowanie.

Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017 · fot. bielsko.info


Duże zmiany zaszły na stacji Bielsko-Biała Lipnik. Na peronie 2, który został już udostępniony pasażerom, zniknęło długie zadaszenie. Funkcję ochrony przed deszczem, śniegiem i wiatrem spełnia od teraz przeszklona wiata, która pomieści maksymalnie kilkanaście osób.

Realizacja projektu nawet dwukrotnie zwiększy prędkość pociągów. Składy pojadą do 120 km/h, w miejscach gdzie obecnie jest 50 - 70 km/h. Pozytywne zmiany zapewni wymiana 16 km torów oraz 16 rozjazdów, które zostaną wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania. Kompleksowo zostanie przebudowana sieć trakcyjna. Prace przewidują także naprawę 29 obiektów inżynieryjnych.

Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017
Remont linii kolejowej nr 139 - 07.11.2017 · fot. bielsko.info


Zakończenie robót na odcinku Bielsko Biała Lipnik - Wilkowice Bystra planowane jest w grudniu 2018 r. W Krajowym Programie Kolejowym projekt "Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice Dziedzice - Bielsko Biała - Zwardoń (granica państwa)" szacowany jest łącznie na 200 mln zł. Będą ogłaszane kolejne przetargi. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano do 2023 r.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.