
Wiadomości
- 7 listopada 2017
- wyświetleń: 6828
[ZDJĘCIA] Prawo i Sprawiedliwość zapowiada kolejne dobre zmiany
Wczoraj w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzieli członkowie Prawa i Sprawiedliwości: wicewojewoda Jan Chrząszcz, wiceminister Stanisław Szwed oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Przemysław Drabek. Tematem spotkania z dziennikarzami były programy "Maluch plus" i "Rodzina 500 plus" oraz budowa brakującego odcinka drogi ekspresowej S1.
Na rozwój sieci miejsc i instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 rząd przeznaczy trzykrotnie większą kwotę niż obecnie. Łączna pula środków w programie "Maluch plus" wzrośnie ze 150 mln do 450 mln złotych.
- Zapewnienie opieki nad najmłodszymi dziećmi to zadanie własne gminy. Z tym niestety jest różnie. Dzisiaj w 70 proc. gmin w Polsce nie ma żadnego żłobka czy klubu dziecięcego. To absolutnie musi ulec zmianie. Stąd też w programie "Maluch" pojawił się "plus" - dokonujemy zmiany w tym programie, ale przede wszystkim zwiększamy środki na funkcjonowanie tego programu - powiedział na konferencji prasowej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się w bielskiej placówce Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wziął także udział wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Jak podkreślał wiceminister Szwed, część tych trzykrotnie zwiększonych środków pochodzi z Funduszu Pracy, ponieważ tworzenie miejsc opieki nad małymi dziećmi i ułatwianie godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi sprzyja aktywizacji zawodowej rodziców. Środki te będą kierowane przede wszystkim do gmin, w których bezrobocie wśród kobiet jest wyższe. Wysokość dotacji do utworzenia żłobka lub klubu dziecięcego może sięgać do 80 procent. Szczegóły dotyczące składania ofert na dofinansowanie projektów w ramach rządowego programu "Maluch plus" można znaleźć pod linkiem.
W 2016 roku w województwie śląskim powstało 278 żłobków i 20 klubów dziecięcych, co oznacza drugi wynik w kraju. - Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu wyższego finansowania w przyszłorocznym budżecie tych ośrodków będzie zdecydowanie więcej - zaznaczył wiceminister Szwed.

Do rozwoju sieci miejsc i instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w województwie śląskim nawiązał wicewojewoda Chrząszcz. - Program "Maluch plus" to drugi wielki program realizowany przez rząd. 861 nowych miejsc w żłobkach lub innych instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3 powstaje w tym roku. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie będziemy mówili już o setkach miejsc, ale o ich tysiącach - mówił wicewojewoda. - 26 października wszystkie gminy w województwie śląskim otrzymały informację o programie. Nie może być tak, że w 70 proc. gmin w Polsce nie ma żadnego żłobka czy klubu dziecięcego - dodał.
O tym, jak program "Maluch plus" był realizowany w ubiegłych latach opowiedziała Dorota Wójtowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej ŚUW. W 2016 roku w ramach programu trafiło do naszego województwa około 14 mln zł. Średnio przygotowanie jednego miejsca opieki dla dzieci kosztowało około 10 tys. złotych. - Ten program pozwala nie tylko tworzyć te miejsca, ale pozwala również dofinansować ich funkcjonowanie - podkreślała na konferencji dyrektor Wójtowicz.

Program "Maluch plus" realizowany jest w 2018 roku w ramach jednej edycji składającej się z czterech modułów, w których są dofinansowywane działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów.
"Maluch plus" to nie jedyny program, któremu poświęcono konferencję prasową. Podczas spotkania dziennikarze mogli zapoznać się z najnowszymi danymi dotyczącymi programu „Rodzina 500 plus”.
Jak poinformował wiceminister Szwed, wsparciem z rządowego programu "Rodzina 500plus" objęto w Polsce już ponad 3,9 mln dzieci do 18 lat, a w całym kraju świadczenie wychowawcze trafia do 2,62 mln rodzin. W województwie śląskim świadczenie otrzymuje 277 tys. rodzin, a wsparciem objętych jest 405 tys. dzieci. W naszym regionie do rodzin, od początku trwania programu, trafiło 3,836 mld złotych.
W nowym okresie zasiłkowym - od 1 sierpnia do 31 października - złożono ponad 272 tys. wniosków, a decyzji wydano ponad 228 tysięcy.

Ostatnim tematem poruszanym podczas konferencji prasowej było dokończenie budowy drogi S1 (wcześniej S69, tzw. Obejście Węgierskiej Górki). Jak poinformował wiceminister Szwed: "w ostatnim czasie, zgodnie z planem, musiała się odbyć rozprawa administracyjna z udziałem społeczeństwa, która dotyczyła ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Przedstawicielem społeczeństwa była jedna osoba reprezentująca mieszkańców. Ta osoba zwróciła się z apelem, żeby droga była jak najszybciej dokończona".
Z uwagi na górski charakter trasy, w przypadku tej inwestycji występuje konieczność budowy wielu obiektów inżynierskich. Najdłuższe z nich to dwa podwójne tunele długości ok. 830 m pod masywem Barania i 980 m pod masywem Białożyński Groń oraz estakady nad dolinami potoków górskich.
Jak zapowiedział wiceminister Szwed, według harmonogramu inwestycja budowy dwóch tuneli o wartości prawie 2 mld zł rozpocznie się w 2019 roku. Na rok 2018 zaplanowano ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.
Odcinek obejścia Węgierskiej Górki połączy wcześniej zrealizowane odcinki: Żywiec-Przybędza z odcinkiem Milówka-Szare. Ten odcinek drogi ekspresowej S1 przebiegać będzie w granicach administracyjnych gmin: Radziechowy Wieprz, Węgierska Górka i Milówka na terenie powiatu żywieckiego w województwie śląskim. Zadanie to jest ostatnim etapem budowy drogi ekspresowej S1 Bielsko Biała - Żywiec - Zwardoń (granica państwa).
ZOBACZ TAKŻE

Gorący temat[FOTO] Przemysław Czarnek spotkał się z bielszczanami. "Obudźcie się!" - krzyczał

Bielscy Urzędnicy z Nowymi Samochodami. Po co wydano ponad milion złotych?

Gorący tematSzymon Hołownia w Bielsku-Białej: "potrzebujemy prezydenta na trudne czasy"

Gorący tematRafał Trzaskowski w Bielsku-Białej. Mówił o szkoleniach wojskowych dla kobiet i mężczyzn

[FOTO] Śmierć mężczyzny pod mostem przy ul. Bora-Komorowskiego

Nowy sejmowy zespół wzbudził kontrowersje. Broni go jego przewodniczący Bronisław Foltyn
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.