Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 listopada 2017
  • 9 listopada 2017
  • wyświetleń: 5278

[ZDJĘCIA] Zwycięzca Rajdu Dakar spotkał się ze studentami ATH

Bogaty program wizyty Rafała Sonika w ATH obfitował w wiele interesujących spotkań. 8 listopada rektor ATH prof. Jarosław Janicki oraz prezes zarządu Rafał Sonik podpisali umowę o współpracy pomiędzy Akademią Techniczno-Humanistyczną a Gemini Park Sp. z o. o.

Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 08.11.2017 · fot. ATH


Uczelnia oraz firma Rafała Sonika będą współpracowały między innymi w zakresie wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych, w tym projektów realizowanych ze środków uzyskanych w ramach programów finansowanych ze środków UE. Jednym z założeń jest stworzenie tzw. "Miasteczka Innowacji" czyli parku naukowo-rekreacyjnego w rejonie Gemini Park na terenach wzdłuż brzegów rzeki Białej aż do wysokości hotelu Vienna.

Umowa obejmuje też działania skierowane do studentów, które umożliwią im między innymi: realizację praktyk w siedzibie Firmy, przygotowanie prac dyplomowych, których tematy zostaną uzgodnione z Firmą oraz podjęcie pracy w Centrum Handlowym Gemini Park Bielsko-Biała.

Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 08.11.2017
Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 09.11.2017 · fot. ATH


Wizyta Rafała Sonika związana była również z otwarciem Skweru Poetów - nowej przestrzeni o charakterze kulturotwórczym, zaprojektowanej i wykonanej na terenie kampusu ATH, przed budynkiem L. Fundatorem i mecenasem przedsięwzięcia jest Gemini Park Bielsko-Biała.

Ceremonię otwarcia, z uroczystym przecięciem wstęgi, poprowadził dr Maciej Kalarus, oddając kolejno głos: rektorowi ATH prof. Jarosławowi Janickiemu, Rafałowi Sonikowi oraz prof. Annie Węgrzyniak.

Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 08.11.2017
Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 09.11.2017 · fot. ATH


Był to doskonały moment na ogłoszenie konkursu, w wyniku którego wybrana zostanie osoba (poeta związany z Podbeskidziem), której postać zostanie w późniejszym terminie uwieczniona w rzeźbie na symbolicznej ławeczce.

Kapituła konkursu, w skład której wchodzą pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH oraz przedstawiciele Gemini Park Bielsko-Biała i Książnicy Beskidzkiej zgłosiła następujące propozycje: Julian Przyboś, Mieczysław Stanclik, Stanisław Gola, Kazimiera Alberti.

Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 08.11.2017
Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 09.11.2017 · fot. ATH


Głosowanie odbędzie poprzez internet, za pośrednictwem lokalnych mediów. Wyniki głosowania zostaną podane z końcem roku, a na wiosnę zostanie odsłonięta ławeczka z wybranym twórcą.

- Konkurs zainicjowali humaniści z ATH, ale ciekawostką jest, że wizerunek wybranego twórcy zostanie wykonany w technice 3D, z nowoczesnych materiałów polimerowych i kompozytów. To będzie coś czego jeszcze w Polsce nie ma - mówił rektor ATH prof. Jarosław Janicki w trakcie spotkania z dziennikarzami.

- Budujemy doświadczenie we współpracy i uczymy się siebie nawzajem. Mamy już za sobą, zakończony sukcesem, wspólny projekt pod nazwą „Czyste Beskidy”. Kolejną wizytówką naszych działań jest otwarty dziś Skwer Poetów. Mamy jednak przed sobą dużo bardziej ambitny projekt społeczny, można powiedzieć najbardziej ambitny, na jaki naszą wyobraźnię obecnie stać, mianowicie stworzenie Miasteczka Innowacji. Podmiot gospodarczy, lokalna władza i przede wszystkim ośrodek naukowy jakim jest tutaj Akademia Techniczno-Humanistyczna mogą skonceptualizować i zrealizować projekt niezwykle ciekawy. Chcemy, aby w Bielsku powstał bardzo ważny ośrodek edukacyjny dla dzieci i młodzieży, wzorowany na Centrum Nauki Kopernik lub na podobnych ośrodkach z Amsterdamu, Londynu czy Chicago - mówił Rafał Sonik podczas briefingu prasowego.

Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 08.11.2017
Rafał Sonik w Akademii Techniczno-Humanistycznej - 09.11.2017 · fot. ATH


O tym, że taka inicjatywa jest potrzebna świadczy działający przy Gemini Eko Park. W ostatnich miesiącach odwiedziło go blisko 60 tys. osób - podkreślał przedsiębiorca.

Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. Jarosław Janicki powołał grupę inicjatywną składającą się z wykładowców oraz studentów, której zadaniem będzie przygotowanie projektu. Pierwsze spotkanie przedstawicieli Akademii z Rafałem Sonikem odbyło się przed oficjalnym podpisaniem umowy.

Zwieńczeniem wizyty było spotkanie w Auditorium Maximum ATH. Ponad 300. studentów z zainteresowaniem słuchało Rafała Sonika, który opowiedział o swoich wrażeniach i doświadczeniach z kilku edycji Rajdu Dakar. Inspirujące dla uczestników były na pewno odniesienia rajdowych, pustynnych zmagań do codziennego życia i namysłu nad tym co nas motywuje, bo jak podkreślał zwycięzca Dakaru - w osiąganiu celów bardzo ważna jest relacja między wyzwaniem a motywacją.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.