Reklama

Wiadomości

  • 13 października 2017
  • 16 października 2017
  • wyświetleń: 19382

Rewolucja na bielskich drogach. Powstanie inteligentny system transportu

Rozpoczyna się jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat - budowa systemu ITS (inteligentny system transportu). Inwestycja jest realizowana w ramach zadania pn.: "Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej". Pierwszy etap zamówienia trwać będzie niespełna rok, a koszt jego realizacji wyniesie blisko 11,7 mln zł.

rondo, s1, auchan
Rewolucja na bielskich drogach. Powstanie inteligentny system transportu · fot. bielsko.info


Pierwszy etap budowy systemu sterowania ruchem w Bielsku-Białej obejmie 12 kluczowych skrzyżowań i 6 przejść dla pieszych. Głównym celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu drogowego w mieście, ze szczególnym naciskiem na transport publiczny.

To właśnie podróżujący komunikacją miejską odczują największe zmiany - w mieście zostaną wprowadzone tzw. priorytety przejazdu na skrzyżowaniach dla pojazdów transportu publicznego, dzięki czemu zmniejszą się znacząco opóźnienia, a co za tym idzie zwiększy się komfort podróżujących.

droga ekspresowa s52
Rewolucja na bielskich drogach. Powstanie inteligentny system transportu · fot. bielsko.info


Dzięki systemowi skróci się czas postoju na czerwonym świetle dla pojazdów transportu publicznego. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli możliwość otrzymywania bieżącej informacji o ruchu na tablicach przystankowych i w autobusach, a także poprzez dedykowany systemowi portal internetowy i aplikację na urządzenia mobilne.

W pierwszym etapie budowy systemu sterowania ruchem w mieście zostaną także zainstalowane kamery monitoringu wizyjnego na skrzyżowaniach i przystankach, a także uruchomione i wyposażone zostanie Centrum Zarządzania Ruchem w mieście.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.