Wiadomości

 • 26 września 2017
 • wyświetleń: 10618

Hybrydowe autobusy pojawią się na ulicach naszego miasta

Jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid pojawią się na ulicach Bielska-Białej. Nie będą to jednak pojazdy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, tylko czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, które zakupiło trzy nowoczesne pojazdy hybrydowe.

Podpisanie umowy na dostawę hybrydowych autobusów - 22.09.2017 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Umowę o dostarczeniu do Czechowic-Dziedzic nowoczesnych pojazdów - pierwszych hybryd dla czechowickiego przewoźnika, w obecności Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta i Zastępcy Burmistrza Macieja Kołoczka podpisali: Andrzej Sienkiewicz - Dyrektor Sprzedaży Działu Krajowego oraz Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży Solaris Bus & Coach SA Rafał Zajas, Prezes PKM Sp. z o.o. Jan Matl i jego zastępca Rafał Kupczak.

Podpisanie umowy na dostawę hybrydowych autobusów - 22.09.2017
Podpisanie umowy na dostawę hybrydowych autobusów - 22.09.2017 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Autobusy hybrydowe Solaris Urbino 12 Hybrid, które kupi Gmina Czechowice-Dziedzice, wyposażone będą w szeregowy system hybrydowy HybriDrive amerykańskiego producenta BAE Systems. W rozwiązaniu tym silnik elektryczny zasilany jest energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym o niewielkiej pojemności (Cummins ISB4.5E6 o mocy 210 KM) i tym samym niskim zużyciu oleju napędowego. Ekologiczny, w części elektryczny napęd pozwala na znaczące obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Solaris Urbino 12 hybrid · fot. solarisbus.com


Autobusy hybrydowe wyposażone będą w system Stop-and-Go, który wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia odjechanie z przystanku w trybie bezemisyjnym, a także system Arrive-and-Go, który dodatkowo wyłącza pracę silnika spalinowego już podczas podjeżdżania autobusu do przystanku. Dzięki tym rozwiązaniom autobus według przeprowadzonych testów jest w stanie zaoszczędzić do 20 proc. paliwa potrzebnego w analogicznym pojeździe z konwencjonalnym napędem.

Autobusy będą dostarczone na przełomie lutego i marca 2018 roku.

Autobusy hybrydowe, tak jak dostarczone już do Czechowic-Dziedzic 4 sztuki autobusów z silnikiem Diesla, wyposażone będą w m.in.:
 • nowoczesną, wytrzymałą konstrukcję, odporną na korozję, wykonaną ze stali nierdzewnej,
 • klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy,
 • blokadę alkoholową zamontowaną w kabinie kierowcy,
 • ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne,
 • monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami,
 • kasowniki wielofunkcyjne, z możliwością kasowania tradycyjnego biletu papierowego jak i obsługi płatności za przejazd kartą zbliżeniową,
 • system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika,
 • tablice zewnętrzne LED (kolor biały) i monitor LCD wewnątrz pojazdu,
 • system zapowiedzi głosowych,
 • system zliczania pasażerów,
 • szyby atermiczne o znacznym przyciemnieniu, gwarantujące mniejszą przepuszczalność promieni UV i zwiększające efektywność klimatyzacji,
 • router WiFi umożliwiający pasażerom dostęp do bezpłatnego Internetu,
 • wyznaczony przyjazny kącik wewnątrz autobusu dla matki z dzieckiem,
 • dodatkowe uchwyty skórzane dla pasażerów,
 • wygodną, trwałą i estetyczną tapicerkę siedzeń pasażerskich.


Nowe autobusy hybrydowe będą w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażone będą w uchylną rampę i funkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżenia pojazdu o około 70 mm. Dodatkowo rozmieszczenie i konstrukcja poręczy umożliwiać będzie swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone będzie w biodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiej i zewnątrz autobusów znajdą się napisy w alfabecie Braille'a. Dla osób niedowidzących zamontowane będą w poręczach punkty świetlne wykonane w technologii LED. Zadbano również o wyznaczenie miejsc siedzących dla uprzywilejowanych pasażerów.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKM Czechowice-Dziedzice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PKM Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKM Czechowice-Dziedzice" podaj