bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 września 2017
  • wyświetleń: 18054

16 mężczyzn z diecezji bielsko-żywieckiej zostało klerykami

Szesnastu mężczyzn z diecezji bielsko-żywieckiej otrzymało 20 września z rąk biskupa Romana Pindla suscepty, czyli oficjalne dokumenty potwierdzające przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej. Młodzi kandydaci do kapłaństwa wkrótce rozpoczną życie seminaryjne w Krakowie.

klerycy
16 mężczyzn z diecezji bielsko-żywieckiej zostało klerykami · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


W kaplicy kurii diecezjalnej z klerykami spotkał się biskup bielsko-żywiecki. Każdemu wręczył susceptę - dokument zatwierdzenia do seminarium. Podczas rozważań nad fragmentem Ewangelii św. Łukasza o duchu przekory, który może być przeszkodą w przyjęciu królestwa Bożego, biskup zwrócił uwagę, że wydawanie pochopnego osądu o słowie Bożym czy życiu Kościoła może utrudnić przyjęcie łaski - "wyciągniętej ręki Pana Boga".

Ks. Sławomir Kołata, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, poinformował, że obecnie w krakowskim seminarium do stanu kapłaństwa przygotowuje się 60 kleryków z diecezji bielsko-żywieckiej. Na pierwszym roku uczyć się będzie 15 kleryków z Podbeskidzia i 21 z archidiecezji krakowskiej.

- W skali całej Polski jest to na dość dobrym poziomie. Wszystkich kleryków w krakowskim seminarium jest obecnie 155, co daje pierwsze miejsce w kraju, jeśli chodzi o liczebność w tego typu placówkach. Oczywiście przy tym założeniu, że mamy tu kleryków z dwóch diecezji - dodał kapłan.

klerycy
16 mężczyzn z diecezji bielsko-żywieckiej zostało klerykami · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Pierwszoroczni alumni seminarium z diecezji bielsko-żywieckiej pochodzą m.in. z bielskich parafii w Wapienicy i Straconce, w Lesznej Górnej, Andrychowie, Kozach, Gilowicach, Górkach Wielkich, Sopotni Małej, Łodygowicach. Aż trzech pochodzi z tej samej parafii w Milówce. Przyznają, że pochodzą z trzech różnych szkół.

Po przeprowadzeniu wstępnych rozmów z kandydatami na kapłanów, po egzaminie i weryfikacji, władze seminaryjne wyłoniły 15 osób z diecezji bielsko-żywieckiej, które zostały alumnami I roku seminarium duchownego, rocznika bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Jedna z osób, która uczestniczyła w środowej ceremonii, rozpocznie studia na wyższym roku seminarium.

ab / bielsko.info
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.