bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 stycznia 2012
  • 20 stycznia 2012
  • wyświetleń: 4682

Bezpłatna mammografia w Bielsku

Za nami:

W dniach od 16 do 20 stycznia Gemini Park zaprasza mieszkanki Bielska-Białej do skorzystania z badania mammograficznego. Przed Centrum stanie mammobus firmy Fado, realizującej program Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który jest w całości finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mammografia, badanie piersi
W Bielsku-Białej zorganizowane zostaną bezpłatne badania mammograficzne


Bezpłatnymi badaniami mammograficznymi objęte są panie od 50 do 69 roku życia (rocznik 1942-1961). Panie nie objęte programem profilaktycznym mogą skorzystać z badań odpłatnie - cena takiego badania to 80 zł. Warunkiem koniecznym do wykonania badania w tej sytuacji jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza dowolnej specjalności o braku przeciwwskazań do wykonania mammografii.
Wszystkie Panie, które wykonają badanie w mamobusie, będą mogły wziąć udział w konkursie „Zyskaj spokój z FADO” z szansą na wygranie na koniec każdego miesiąca nagród w postaci zestawów kosmetyków firmy Ziaja, koszy słodyczy firmy Bałtyk, a także „kuponów na wykonanie bezpłatnego badania mammograficznego dla przyjaciółki” (do zrealizowania przez panią poniżej 50 roku życia, kiedy to badanie nie jest refundowane przez NFZ). Nagrodą Główną, losowaną na koniec konkursu, są 3 karnety na tygodniowy pobyt w sanatorium.

Mammografia (rentgenowskie badanie piersi) jest najbardziej skuteczną metodą w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi, co gwarantuje wyleczenie niemal w 100%. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Statystycznie znaczący wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Mammografia jest badaniem bezpiecznym, przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Zdjęcia pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury sutka i ewentualne ich zmiany.

Mammografia profilaktyczna jest realizowana w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program skierowany jest do wszystkich ubezpieczonych kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie miały wykonywanej mammografii. Kobiety obciążone genetycznie, tzn. jeżeli w pierwszej linii pokrewieństwa (u matki, siostry lub córki ) występował rak piersi, mają zagwarantowaną bezpłatną mammografię po upływie 12 miesięcy. Mammografia skryningowa przeznaczona jest dla grupy Pań bez jakichkolwiek niepokojących objawów w piersiach, dla kobiet, które nie chorowały na raka piersi.
Badanie mammograficzne

W czasie badania wykonuje się 4 zdjęcia - po 2 zdjęcia każdej piersi. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak dobrze jest założyć dwuczęściowe ubranie, ponieważ do badania należy rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie należy używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Samo badanie trwa kilka minut, najważniejsze są czynności przygotowujące, czyli odpowiednie ułożenie prześwietlanej powierzchni ciała. Aby badanie mammograficzne było jak najlepszej jakości, należy unieruchomić prześwietlaną pierś. Przebiega to w ten sposób, że pacjentka staje we wskazanym miejscu przy aparacie mammograficznym, natomiast technik elektroradiologii, który je wykonuje, musi umieścić pierś pomiędzy dwoma płytkami. Niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie badania ból, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu.

W części przypadków, statystycznie u jednej na 20 kobiet, która wykonała mammografię skryningową, konieczne jest wykonanie po mammografii badań dodatkowych, np. USG, zdjęć celowanych, powiększonych oraz różnego rodzaju biopsji. To niekoniecznie oznacza, że coś jest nie w porządku - 4 na 5 kobiet po dalszych badaniach otrzymuje informację, że wyniki są dobre. Lepiej upewnić się o wynikach badania poprzez diagnostykę pogłębioną niż pozostawić cień wątpliwości. Tylko w przypadku wykrycia zmiany podejrzanej diagnostyka musi być uzupełniona o badanie mikroskopowe, najczęściej za pomocą niegroźnych technik biopsyjnych. W przypadku gdy badania mammograficzne były wykonywane już wcześniej, należy pamiętać o zabraniu poprzednich zdjęć.

Co roku kilka tysięcy osób umiera w Polsce z powodu raka piersi, który jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Trzeba jednak pamiętać, że rak piersi wcześnie wykryty jest wyleczalny. Z tego powodu najskuteczniejszą metodą walki z rakiem piersi jest profilaktyka, na którą składają się: poddawanie się badaniu piersi przez lekarza specjalistę, samodzielne badanie piersi oraz badanie ultrasonograficzne czy mammografia.

Centrum Handlowo-Rozrywkowe Gemini Park w Bielsku-Białej oraz firma Fado zapraszają serdecznie wszystkie kobiety w wieku od 50 do 69 lat na bezpłatne badanie mammograficzne z przekonaniem o celowości podjętej inicjatywy. Warto dbać o swoje zdrowie.

Rejestracja na badanie odbywa się drogą telefoniczną pod numerami telefonu: 0-801 080 007, 058 666 2 444 oraz na stronie www.fado.pl.

adv / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.