REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 2 września 2017
  • 5 września 2017
  • wyświetleń: 5294

Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje Tydzień Przedsiębiorcy

W dniach od 11 do 15 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje Tydzień Przedsiębiorcy. - Przedsiębiorco! Nie zwlekaj! Już dziś zapisz się na bezpłatne seminaria, które przygotował dla Ciebie Oddział ZUS na tegoroczną edycję „Tygodnia Przedsiębiorcy” - zachęca instytucja w Bielsku-Białej.

Klęska powodzi a obowiązki ZUS
Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje Tydzień Przedsiębiorcy


Jednym z działań, jakie ZUS podejmuje na rzecz przedsiębiorców jest propagowanie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych oraz dobrych praktyk w tym zakresie. Zakład oferuje przedsiębiorcom szeroką gamę informacji na temat obowiązujących przepisów wraz z pomocą w ich zrozumieniu, a także oferuje pomoc w realizacji obowiązków z nich wynikających. W celu realizacji tego zadania, Zakład cyklicznie organizuje „ Tydzień Przedsiębiorcy”. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 11 do 15 września.

W związku z tym, Oddział ZUS w Bielsku-Białej, w siedzibie przy ul. Krasińskiego 34, w sali nr 431a organizuje seminaria, do udziału, w których zapraszamy zarówno przedsiębiorców, jak i osoby planujące rozpoczęcie prowadzenia działalności oraz klientów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o obowiązujących przepisach i zasadach dotyczących ubezpieczeń społecznych oraz rozliczania składek pobieranych przez Zakład.

- Jeśli dopiero planujesz rozpocząć prowadzenie działalności - koniecznie zgłoś swój akces do seminarium pt. „ Pakiet nowego przedsiębiorcy”, a wówczas już w pierwszym dniu „Tygodnia Przedsiębiorcy” dowiesz się, m.in. jakie obowiązki będą ciążyć na Tobie - zachęca ZUS i dodaje, że pracownicy oddziału podpowiedzą także, jakie są rodzaje ubezpieczeń oraz w jakim przypadku można zawiesić i wznowić prowadzenie działalności gospodarczej.

W trakcie seminarium uczestnicy dowiedzą się również jakie dokumenty rozliczeniowe oraz w jakich terminach należy przekazywać do ZUS oraz o narzędziach dedykowanych płatnikom składek mających na celu ułatwienie pracy związanej ze sporządzaniem poprawnych dokumentów ubezpieczeniowych- Interaktywny Płatnik Plus.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na uczestnictwo w seminarium dot. e-składki, z pewnością wyjdą z tego seminarium z wiedzą na temat korzyści dla płatnika, jakie wynikać będą z opłacania składek tylko na jeden numer rachunku bankowego.

- Przypominamy, że już od 1 stycznia 2018r. nowe przepisy ułatwią przedsiębiorcom opłacanie składek. Zamiast kilku wpłat na różne rachunki bankowe- wystarczy jeden zwykły przelew. W przelewie nie będziesz musiał podawać dodatkowych informacji, m.in. NIP, REGON czy PESEL, bądź wskazywać oznaczeń literowych wpłat. Unikniesz więc błędów, jakie możesz obecnie popełnić. Zdarza się bowiem, że błędy te uniemożliwiają pracownikom ZUS identyfikację wpłaty i zapisanie jej na koncie płatnika składek - informuje zakład.

- Dzięki temu, że jako przedsiębiorca będziesz miał swój indywidualny numer rachunku składkowego, wpłaty od razu zaksięgujemy na Twoim koncie płatnika składek. Jednak uwaga! Jeśli masz zadłużenie, ZUS będzie rozliczał wpłaty składek na najstarsze zaległości. Dzięki temu nie będą narastały odsetki za zwłokę. Jednak nie będziesz mógł opłacić tylko bieżących składek, bez uregulowania zaległości np. aby skorzystać ze świadczeń chorobowych czy zdrowotnych. Twoja wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Jeśli więc masz długi składkowe, zachęcamy do skorzystania z układu ratalnego. Gdy go podpiszesz, ZUS rozliczy wpłatę chronologicznie zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Dzięki układowi ratalnemu możesz spłacać dług i jednocześnie mieć ubezpieczenia, czyli prawo do świadczeń - zapowiadają pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W zawarciu układu pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń ZUS, którzy są do dyspozycji w budynku bielskiego Oddziału, przy ul. Traugutta 2.

„ABC przedsiębiorcy” to seminarium, na które ZUS zaprasza wszystkich chętnych w trzecim dniu „Tygodnia Przedsiębiorcy”. W trakcie tego bezpłatnego seminarium obecni dowiedzą się, m.in. szczegółowo jaką ofertę ZUS kieruje do przedsiębiorców, którzy popadli w tarapaty finansowe, jakie nowe wyzwania stawiane są przed płatnikami składek na 2018 rok, a także jakie są najczęściej popełniane błędy w dokumentach składanych przez płatników.

W tym dniu (13 września) do dyspozycji będzie również ekspert z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który przybliży zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych, w tym zasady otrzymywania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Wiedzę na temat świadczeń krótkoterminowych z systemu ubezpieczenia społecznego, w tym zasad sporządzania dokumentów rozliczeniowych, przez płatników składek za osoby niezdolne do pracy, a także rozliczania w ciężar składek wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego będzie można poznać w trakcie seminarium przewidzianego na 14 września.

- Z pewnością przydatna okaże się także wiedza na temat korzyści wynikających z elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA), którą podzielą się pracownicy ZUS z uczestnikami spotkania organizowanego w ostatnim dniu Tygodnia Przedsiębiorcy - zaznacza bielsko oddział ZUS i zachęca do udziału w seminariach w trakcie „Tygodnia Przedsiębiorcy”. - Warto także dodać, że oprócz udziału w seminarium możecie Państwo wówczas zaczerpnąć porad pracowników ZUS na sali obsługi klienta. Jeśli jeszcze nie założyłeś profilu na PUE ZUS - zrób to, a zobaczysz, jak wiele spraw można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu, firmy.

Swój udział w szkoleniu można zgłosić pod numerem tel. 33 825 22 03.

new / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.