Wiadomości

  • 16 sierpnia 2017
  • 17 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 13338

Czarny punkt na zakręcie śmierci? Radny chce poprawy bezpieczeństwa

W ciągu czterech ostatnich lat na tzw. "zakręcie śmierci" doszło do 122 zdarzeń drogowych. 118 zakwalifikowano jako kolizje, 4 jako wypadki - w trzech przypadkach były one śmiertelne. Radny Karol Markowski wystosował do prezydenta miasta interpelacje ws. niebezpiecznego fragmentu północno-wschodniej obwodnicy Bielska-Białej.

zakręt śmierci
Czarny punkt na zakręcie śmierci? Radny chce poprawy bezpieczeństwa · fot. bielsko.info


Radny zwrócił się do prezydenta Jacka Krywulta z prośbą o interwencję miasta do GDDKiA ws. poprawy bezpieczeństwa na tzw. "zakręcie śmierci".

- Panie prezydencie od dłuższego czasu zastanawiam się jak można zmniejszyć ilość zdarzeń drogowych w tym miejscu. Praktycznie nie ma tygodnia, aby mieszkańcy Bielska-Białej nie byli informowani przez portale internetowe m.in. Bielskie Drogi i bielsko.info o "samochodzie wpakowanym w barierki" w tym miejscu. Postanowiłem zaczerpnąć i skorzystać z wiedzy wielu inżynierów drogowych specjalizujących się zarówno w budowie dróg i organizacji ruchu. Okazuje się, że do czasu budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy (Mysłowice) - Suchy Potok (Bielsko-Biała) w tym miejscu można by zastosować jeszcze parę rozwiązań, które mogą ograniczyć wypadki, a nawet uratować parę istnień ludzkich - pisze w interpelacji radny z okręgu nr 1.

Karol Markowski w interpelacji przedstawił cztery rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia ilości zdarzeń drogowych w tym miejscu. Pierwszym z nich jest wprowadzenie na "zakręcie śmierci" elementów uspokojenia ruchu, takich jak pasy poprzeczne koloru czerwonego. Według radnego pasy mogłyby rozpoczynać się jeszcze przed oznakowaniem informującym o ograniczeniu prędkości. Kolejnym rozwiązaniem opartym na znaku mogłaby być tablica zmiennej treści "Zwolnij Niebezpieczeństwo!!!".

Znów ten zakręt, znów BMW
W ciągu 4 ostatnich lat na newralgicznym zakręcie odnotowano 122 zdarzenia drogowe · fot. Akra II


Trzecim zaproponowanym przez radnego rozwiązaniem jest lokalizacja na zakręcie "czarnego punktu" - tablicy ostrzegającej z informacją ilości osób, które poniosły śmierć lub zostały ranne oraz liczbie wypadków drogowych w tym miejscu. Ostatnia propozycja radnego Karola Markowskiego dotyczy wprowadzenia zwężenia z dwóch pasów do jednego oraz ustawienia skrajni U-21 w obu kierunkach do czasu budowy drogi ekspresowej S1.

- Na przełomie 4 ostatnich lat na tzw. "zakręcie śmierci" miały miejsce aż 122 zdarzenia drogowe, z których 118 zakwalifikowano jako kolizje, 4 jako wypadki, a 3 osoby poniosły śmierć na miejscu. Myślę, iż powyższe dane dostatecznie obrazują skalę przedstawionego przeze mnie problemu, dlatego wnosze o priorytetowe potraktowanie tej sprawy, co pozwoli na uniknięcie kolejnych zdarzeń drogowych oraz ludzkich tragedii - kończy radny Karol Markowski.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.