bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 11911

Pojazdy z Bielska-Białej trafią do polskiego wojska

Firma Concept z Bielska-Białej razem z Polskim Holdingiem Obronnym dostarczy na potrzeby wojska ponad 100 pojazdów "Wirus IV". Lekkie samochody trafią do wojsk dalekiego rozpoznania.

Wirus pierwszej generacji · fot. team-concept.pl


Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że program zakupu pojazdów rozpoznania o kryptonimie "Żmija" wygrało konsorcjum prywatnej spółki Concept z Bielska-Białej i Polskiego Holdingu Obronnego. Konsorcjum zaoferowało wojsku pojazd "Wirus IV". Firma z naszego miasta dostarczy aż 118 pojazdów, a wartość kontraktu opiewa na kwotę 90,7 mln złotych brutto.

Czwarta wersja "Wirusa" różni się znacząco od samochodu, który firma Concept zaprezentowała w 2012 roku na tragach MSPO w Kielcach. Główną zmianą jest to, że pojazd będzie przewoził trzech, a nie jak pierwotnie zakładano czterech żołnierzy. Oficjalna premiera pojazdu "Wirus IV" odbędzie się dopiero na tegorocznych targach MSPO.

Wymiary "Wirusa" to 2 metry wysokości, 2 metry szerokości oraz 4 metry długości. Zasięg pojazdu po drodze utwardzonej wynosi 1200 kilometrów, po bezdrożach natomiast 800 kilometrów. "Wirusa" można rozpędzić do 140 km/h.

Bardzo ważny elementem jest opancerzenie podwozia wykonane z mat aramidowych oraz materiałów ceramiczno-kompozytowch. Możliwości transportu: kolejowego, morskiego, lotniczego w C-130, na zawiesiu zewnętrznym pod śmigłowcami, a także desantową metodą spadochronową. Wyposażenie dodatkowe: wyciągarka elektryczna linowa, wkładki antypprzestrzelinowe runflat, inne wyposażenie specjalne zgodnie z wymaganiami.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.