Wiadomości

  • 7 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 7268

[ZDJĘCIA] Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę

W niedzielę, 6 sierpnia, z bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP w Hałcnowie, w drogę na Jasną Górę wyruszyły 1072 osoby 26. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Wraz z głównym przewodnikiem, ks. Damianem Korycińskim, pątników przez pierwsze kilometry poprowadził bp Piotr Greger.

Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę - 06.08.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Wczesnym rankiem pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Wielu wędrowców skorzystało też z sakramentu pokuty i pojednania.

Główny przewodnik tegorocznych rekolekcji w drodze ks. Damian Koryciński, podkreślił, że w tym roku pielgrzymom na pątniczym szlaku przyświecają trzy motywy: 300 lat od koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie oraz 25-lecie powstania diecezji belsko-żywieckiej.

Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę - 06.08.2017
Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę - 06.08.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Dla wszystkich pielgrzymów przygotowano także niespodziankę. Już drugiego dnia wieczorem w parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini Sierszy odbędzie się koncert pt. "Wielbimy Cię Mamo i Tato!" w wykonaniu Chóru Gospel z Łękawicy & GodstepS.

Wśród uczestników pielgrzymki jest też trzydziestopięcioosobowa grupa Węgrów, którzy od kilku lat pielgrzymują z bielsko-żywieckimi pątnikami, a od trzech lat mają już stałą grupę pielgrzymkową. Jak podkreślają pielgrzymi z grupy ks. Krzysztofa Miklusiaka SDS, posługa ojców salwatorianów na węgierskiej ziemi, jak i czczeni przez Polaków święci wywodzący się z Węgier, bardzo zbliżają ich do polskiej tradycji i pobożności. W jednej z dziewięciu grup pielgrzymuje też młodzież z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży „NADZIEJA” z Bielska-Białej.

Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę - 06.08.2017
Bielsko-żywieccy pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę - 06.08.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Legitymację pielgrzyma o numerze 1 oraz pielgrzymi znaczek otrzymał biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Wręczono mu też żywiecki kłobuk i ciupagę.

Były przewodnik i pomysłodawca Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę, ks. Józef Walusiak, otrzymał kwiaty oraz obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej, jako podziękowanie za 25 lat trudu i doświadczenia w prowadzeniu pielgrzymów do stóp Maryi.

Równocześnie z 9 grupami pątników z Bielska-Białej w stronę Jasnej Góry wyruszyły grupy z innych części diecezji: po raz 31. z Andrychowa i 26. Z Cieszyna. 7 sierpnia pątniczy szlak rozpoczną pielgrzymi z Oświęcimia i Czechowic-Dziedzic. Wszystkie grupy połączą się rankiem 11 sierpnia i wspólnie, jako reprezentacja diecezji bielsko-żywieckiej licząca ok. 2,5 tys. pielgrzymów, wejdą na jasnogórskie błonia.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.