bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 czerwca 2017
  • wyświetleń: 9778

Bielskie szpitale trafiły do sieci. Czy poprawi to stan usług medycznych?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę szpitali, które weszły do tzw. "sieci". Wszystkie trzy publiczne szpitale z naszego miasta dostały się do grona placówek, które automatycznie zawrą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia - bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

izba przyjęć, szpital wojewódzki
Izba przyjęć w Szpitalu Wojewódzkim · fot. bielsko.info


Szpital Wojewódzki, Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II oraz Szpital Pediatryczny to trzy bielskie placówki medyczne, które znalazły się w sieci szpitali. Do sieci "wpadł" także Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej.

Projekt ustawy tworzącej tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które mają usprawnić leczenie pacjentów, poprawić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i ulepszyć dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach.

szpital pediatryczny, izba przyjęć, przychodnia
Izba przyjęć w Szpitalu Pediatrycznym · fot. bielsko.info


- Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. sieć szpitali, czyli system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 93% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie 100% gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę - bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Świadczenia opieki zdrowotnej nienależące do PSZ będą nadal kontraktowane w oparciu o postępowania konkursowe, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać udział w postępowaniach konkursowych.

bco bielsko, szpital miejski
Szpital Miejski w Bielsku-Białej · fot. onkologia.bielsko.pl

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.