bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 czerwca 2017
  • wyświetleń: 26039

Pożar w Domu Księży Emerytów. Nie żyje 74-letni ksiądz

Dzisiaj o godzinie pierwszej w nocy wybuchł pożar w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II mieszczący się przy ulicy Żeromskiego w Bielsku-Białej. Nie żyje 74-letni ksiądz.

Wieczorna akcja straży pożarnej. Paliło się przyłą
Pożar w Domu Księży Emerytów. Nie żyje jedna osoba!


Pożar w oknie jednego z mieszkań zauważyli przechodnie, wychodzący z pobliskiego dworca PKS. Natychmiast powiadomili służby ratunkowe. Na miejsce przyjechało 9 zastępów straży pożarnej, które wkrótce opanowały ogień. Niestety, podczas akcji znaleziono ciało zmarłego księdza. Zniszczeniu uległy ściany oraz meble i dywan, znajdujące się w pokoju.

Specjaliści ds. pożarnictwa i prokuratura badają okoliczności zdarzenia. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną pożaru było zaprószenie ognia, a ks. Franciszek Janczy zmarł na skutek zatrucia dymem.

Dom Księży Emerytów znajduje się w Bielsku-Białej u zbiegu ulic Traugutta i Żeromskiego, w sąsiedztwie Kurii Diecezjalnej i dworca PKS. W domu mieszka 31 kapłanów. Wszyscy pozostali, podczas trwania akcji gaśniczej, opuścili budynek. Po jej zakończeniu strażacy sprawdzili stan zadymienia obiektu i zezwolili księżom na powrót do swoich mieszkań. Pożar zamknął się w przestrzeni jednego mieszkania na pierwszym piętrze. Struktura budynku nie została naruszona. Straty wstępnie szacuje się na kilkanaście tysięcy złotych.

Urodzony w Sromowcach Wyżnych ks. Franciszek Janczy miał 74 lata. W ubiegłym roku obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Był proboszczem m. in. w Godziszce i w parafii Matki Bożej Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach Osiedlu. Na wniosek NSZZ „Solidarność” został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w walkę o sprawiedliwość i niepodległość. Związkowcy docenili, że w latach stanu wojennego kapłan niósł duchową i materialną pomoc osobom uwięzionym oraz ich rodzinom, utrzymując stały kontakt z podziemnymi strukturami „Solidarności”. W domu księży emerytów przebywał od kilku lat.

Uroczystości pogrzebowe rozpocznie wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego kapłana do kościoła parafialnego Matki Bożej Bolesnej (Jawiszowice, ul. Prymasa Wyszyńskiego 20) w poniedziałek, 3 lipca, o godz. 12.00. Następnie wierni przez dwie godziny będą mogli pomodlić się i pożegnać kapłana, który przez ponad dwie dekady był proboszczem miejscowej parafii. O godz. 14.00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa, po której ciało śp. ks. Franciszka Janczego zostanie odprowadzone na miejsce spoczynku.

ab / bielsko.info
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.