bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 czerwca 2017
  • wyświetleń: 13056

Przy kościele w Bystrej odsłonięto pomnik Jana Pawła II

Za 40 lat parafii w Bystrej Krakowskiej, którą erygował kard. Karol Wojtyła, dziękowano 18 czerwca w kościele u stóp Klimczoka. Bp Roman Pindel pobłogosławił pomnik ukazujący siedzącego Jana Pawła II, który trzyma w rękach brewiarz i spogląda na beskidzkie szczyty.

Przy kościele w Bystrej odsłonięto pomnik Jana Pawła II - 18.06.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Monument, dzieło księży bliźniaków Roberta i Leszka Kruczków - rodem z Bystrej Krakowskiej - stanęło nieopodal szlaku papieskiego. Karol Wojtyła kilkakrotnie gościł w Bystrej i Wilkowicach - jako metropolita krakowski lub też jako zwykły turysta.

Sumie odpustowej ku czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa oraz z okazji 40. rocznicy erygowania parafii w Bystrej Krakowskiej przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki.

Przy kościele w Bystrej odsłonięto pomnik Jana Pawła II - 18.06.2017
Przy kościele w Bystrej odsłonięto pomnik Jana Pawła II - 18.06.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Po liturgii, zakończonej procesją eucharystyczną, biskup poświęcił pomnik św. Jana Pawła II przed kościołem - dar księży rodaków Roberta i Leszka Kruczków. Pochodzący z Bystrej salezjanie pracują na codzień w krakowskich Dębnikach. Od lat tworzą sztukę sakralną, a ich papieskie rzeźby odznaczają się wyjątkowym kunsztem i niezwykłym podobieństwem do papieża Polaka.

Za dar ten podziękował proboszcz ks. Tadeusz Krzyżak, który życzył, by postać papieża, spoglądająca na pobliski Klimczok, przypominała wszystkim o niezwykłym papieżu, który odwiedzał te okolice, oraz aby nastrajała do kontemplacji otaczającego piękna.

Przy kościele w Bystrej odsłonięto pomnik Jana Pawła II - 18.06.2017
Przy kościele w Bystrej odsłonięto pomnik Jana Pawła II - 18.06.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Karol Wojtyła w latach 50, 60 i 70. ub. wieku wielokrotnie wędrował po Beskidach i przyjeżdżał tu na narty. Świadkowie mówią, że przyszły papież kilkakrotnie był na Klimczoku i Magurce Wilkowickiej. Gościł w Bystrej i Wilkowicach - jako metropolita krakowski lub też jako „turysta”.

Na pamiątkę tych pobytów powstał szlak papieski, którego odcinek prowadzi obok kościoła w Bystrej Krakowskiej.

W sierpniu 1977 roku kard. Karol Wojtyła podpisał dekret erygujący parafię pw. Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej. W tym miesiącu przybył też do Bystrej, aby wmurować kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Towarzyszył mu ks. Stanisław Dziwisz, a w uroczystości uczestniczyło ponad dwudziestu księży.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.