bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 16 czerwca 2017
 • 18 czerwca 2017
 • wyświetleń: 4691

Niezależni.BB nawołują PiS i PO do dyskusji o sprawach lokalnych

Stowarzyszenie Niezależni.BB wysłało dziś listy do bielskich władz Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości będące odpowiedzią na rozpoczęcie przez te partie kampanii przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Niezależni.BB proponują - zamiast skupiania się na partyjnych sporach - poważną dyskusję dotyczącą spraw lokalnych. Aby tak się stało, w swoich listach Niezależni.BB zadali obu partiom publicznie pytania związane z Bielskiem-Białą, z prośbą o przedstawienie stanowiska obu ugrupowań.

Przypomnijmy, że najpierw Jarosław Klimaszewski, szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej zaproponował, wyłącznie poprzez media, koalicję w Bielsku-Białej, której głównym i właściwie jedynym spoiwem miał być tzw. „antyPiS” - więcej na ten temat tutaj. W odpowiedzi na tę inicjatywę bielski PiS, reprezentowany przez Przemysława Drabka, publicznie postawił lokalnej Platformie pytania o stanowisko w sprawach, które w ogóle nie leżą w kompetencji samorządu: przyjęcia do Polski imigrantów, programu 500+ oraz wieku emerytalnego. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

- W wymienionych listach nie przedstawiono żadnych pomysłów ani propozycji rozwoju Bielska-Białej. Pokazuje to wyraźnie, że ani rządząca w mieście PO ani lokalny PiS nie prowadzą merytorycznej dyskusji o problemach miasta, a jedynie próbują wciągnąć bielszczan do partyjnych kłótni - piszą Niezależni.BB w listach skierowanych do Klimaszewskiego i Drabka.

Niezależni.BB skupia się na sprawach lokalnych. Stoi na stanowisku, że spory partyjne powinny być toczone w Sejmie, nie w samorządzie. Spory w samorządzie, choć nieuniknione, powinny natomiast dotyczyć spraw lokalnych, leżących w kompetencjach samorządu i ważnych dla mieszkańców.

Dlatego w listach zawarte zostały pytania związane z Bielskiem-Białą, z prośbą o przedstawienie stanowiska obu ugrupowań:
 • Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie jawności posiedzeń i tworzeniu stenogramów z posiedzeń komisji Rady Miejskiej?
 • Czy jesteście za uczestnictwem przedstawicieli organizacji społecznych w posiedzeniach komisji Rady Miejskiej?
 • Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie oddania radom osiedli dodatkowych środków finansowych, przeznaczonych na remonty obiektów osiedlowych (jezdnie, chodniki, place zabaw i inne)?
 • Czy uważacie Państwo, że potrzebne jest zwiększenie środków na walkę ze smogiem, stanowiącym jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia i życia mieszkańców?
 • Czy uważacie że komunikacja publiczna w mieście działa dobrze i spełnia swoją rolę? Jeśli nie, to jakie działania zamierzacie podjąć by zaczęła funkcjonować w sposób nowoczesny i przyjazny mieszkańcom?
 • Jakie jest Państwa stanowisko w sprawie przebudowy ul. Cieszyńskiej?
 • Jakie jest wasze stanowisko w sprawie strefy przemysłowej w Lipniku?
 • Czy uważacie Państwo, że Bielsko-Biała należycie dba o młodych mieszkańców miasta, współtworząc dla nich warunki do pozostania w mieście po zakończeniu nauki?


Zdaniem Niezależnych.BB poważna dyskusja o samorządzie powinna dotyczyć spraw lokalnych, a nie skupiać się na partyjnych sporach.

- Oczekujemy, że PO i PiS choć na chwilę przerwą kłótnie, skupią się na mieszkańcach Bielska-Białej i odpowiedzą publicznie na nasze pytania, co umożliwi rozpoczęcie prawdziwej debaty na temat przyszłości miasta - napisali Niezależni.BB w listach.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.