Wiadomości

  • 17 czerwca 2017
  • 18 czerwca 2017
  • wyświetleń: 9578

Na os. Piastów Śl. powstaje mural hiszpańskiego duetu „Olliemoonsta”

W Bielsku-Białej na ścianie budynku przy ulicy Piastów Śląskich 10 (Osiedle Piastów Śląskich) powstaje wielkoformatowy mural. Autorem realizacji jest duet artystyczny „Olliemoonsta”, który tworzą Naza del Rosal i Juan Rico - hiszpańscy artyści i projektanci.

przy ul. Piastów Śląskich powstaje nowy mural
W Bielsku-Białej powstaje mural hiszpańskiego duetu „Olliemoonsta” · fot. Justyna Łabądź


Kariera artystyczna Nazy del Rosal (ur. 1983 r. w Almerii) i Juana Rico (ur. 1985 r. w Madrycie) rozpoczęła się od cyklu wystaw w całej Hiszpanii, na których prezentowane były obrazy obojga artystów podejmujące tematykę koncepcji piękna wśród tubylczych plemion i kultur na całym świecie, a także odwołująca się do współczesnych „miejskich plemion”. Artyści wystawiali swoje prace w wielu miastach i państwach na świecie, m.in. w Madrycie, Montrealu, Toronto i Vancouver. Ich murale można podziwiać w Hiszpanii, Portugalii, Wenezueli i na Dominikanie.

Tematem bielskiego muralu, przy ulicy Piastów Śląskich 10, jest kultura górali beskidzkich przetworzona poprzez kolorową, ilustracyjną stylistykę - charakterystyczną dla duetu „Olliemoonsta”. Inicjatorem powstania muralu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „Strzecha” w Bielsku-Białej, koordynatorem merytorycznym prac artystycznych i partnerem w realizacji - Galeria Bielska BWA.

przy ulicy Piastów Śląskich powstaje nowy mural
W Bielsku-Białej powstaje mural hiszpańskiego duetu „Olliemoonsta” · fot. Justyna Łabądź


- Hiszpańscy artyści z grupy „Olliemoonsta” byli uczestnikami międzynarodowych rezydencji „Beyond Time/Poza czasem 2012” w Bielsku-Białej, organizowanych przez Galerię Bielską BWA. Zafascynowała ich wówczas nasza kultura i folklor, dlatego chętnie przyjechali ponownie, by zrealizować w jego przestrzeni duże dzieło malarskie - mówi Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA, koordynatorka projektu galerii dotyczącego murali, zatytułowanego „oBBraz miasta”.

Artyści z Hiszpanii, którzy tworzą nowy bielski mural zaczęli pracę w poniedziałek, 12 czerwca, planowe zakończenie przewidywane jest na niedzielę, 18 czerwca.

W poniedziałek, 19 czerwca o godz. 12.00, Justyna Łabądź w ramach akcji „Sztuka w moim życiu” będzie oprowadzać po bielskich muralach słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bielsku-Białej. Galeria zaprasza również wszystkich innych zainteresowanych.

mural w Wenezueli
Duet Olliemoonsta, Maracay, Venezuela 2017


Dzięki inicjatywie Galerii Bielskiej BWA, od 2008 roku w Bielsku-Białej powstało 12 murali, najwięcej w ścisłym centrum miasta, co umożliwia obejrzenie większości z nich w czasie 2-3-godzinnego spaceru. Bielskie murale usytuowane są na prywatnych kamienicach, wieżowcu, budynkach użyteczności publicznej oraz na murach. Pierwszy bielski mural − „Primavera“ (już nieistniejący) namalował Dariusz Gierdal w 1997 roku. W 2016 roku Wydział Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wydał przewodnik „Bielsko-Biała. Murale”, który bezpłatnie można otrzymać w Galerii Bielskiej BWA oraz w Punkcie Informacji Turystycznej.

BM / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj