bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 czerwca 2017
  • 15 czerwca 2017
  • wyświetleń: 10431

Komentarz do rankingu, w którym uczelnia zajęła odległe miejsce

Kilka dni temu opublikowaliśmy wyniki Rankingu Szkół Wyższych czasopisma Perspektywy, w którym Akadamia Techczno-Humanistyczna została sklasyfikowana pod koniec stawki. Bielska uczelnia postanowiła odnieść się do pozycji zajętej w rankingu.

Nowy budynek ATH
Komentarz do rankingu, w którym uczelnia zajęła odległe miejsce · fot. ab / bielsko.info


W poniedziałek w artykule "ATH daleko w rankingu najlepszych uczelni publicznych w Polsce" opublikowaliśmy wyniki Rankingu Szkół Wyższych czasopisma Perspektywy. Przypominamy, że w tegorocznym rankingu ATH znalazła się w końcówce stawki, w przedziale miejsc 71-80. W całym zestawieniu znalazło się 90 uczelni. Rywalizację wygrały ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński.

Po publikacji artykułu na uczelnię posypała się fala negatywnych komentarzy. Władze ATH postanowiły się odnieść do wyników rankingu. Jak czytamy w komunikacie prasowym, uczelnia cieszy się ze wzrostu oceny o kilka punktów procentowych. W porównaniu z ubiegłym rokiem lepiej prezentuje się potencjał naukowy, efektywność naukowa i warunki kształcenia.

- Szczególnie cieszy wzrost punktów procentowych w kategorii efektywność naukowa, gdyż jest ona najwyżej oceniana w metodologii Rankingu Uczelni Akademickich 2017. Kryterium efektywności oceniane jest między innymi na podstawie rozwoju kadry własnej, nadawaniu stopni naukowych, publikacji i cytowań - mówi prof. dr hab. Jarosław Janicki, Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

- Lepiej niż w ubiegłym roku, wypadliśmy również w kategorii warunki kształcenia, w której rozpatruje się takie czynniki jak: dostępność kadr wysokokwalifikowanych oraz akredytacje. Wzrost w stosunku do roku poprzedniego zanotowały także poszczególne kierunki studiów. Kierunek mechanika i budowa maszyn z miejsca 28 na miejsce 25. Inżynieria środowiska przesunięcie z miejsca 27 na miejsce 24. Kierunek: Zarządzanie i inżynieria produkcji przesunięcie z miejsca 28 na miejsce 21 - dodaje rektor bielskiej uczelni.

W komunikacie prasowym, opublikowanym po ogłoszeniu wyników Rankingu Uczelni Akademickich 2017, uczelnia zamieściła fragment wypowiedzi absolwenta Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki.

- Moje prywatne zdanie jest też takie, że nie należy się sugerować rankingami, trzeba wiedzieć, co się chce robić i próbować to osiągnąć w warunkach, w jakich się przebywa. Dyplom ATH jest wystarczającą przepustką do tego, by zrealizować swoje ambicje zawodowe. W swojej pracy zawodowej pracuję z absolwentami najlepszych uczelni technicznych na świecie (MIT, Harvard, Cambridge) i może warto by ich zapytać, co sądzą o moim profilu wykształcenia i doświadczeniu, jakie z jego pomocą zdobyłem - tłumaczy Konrada Stańco, absolwent ATH.

- Najważniejsze jest dla nas budowanie silnego ośrodka akademickiego poprzez podnoszenie poziomu badań naukowych i zwiększenie liczby realizowanych projektów badawczych z uwzględnieniem współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym - kończy prof. dr hab. Jarosław Janicki, Rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.