
Wiadomości
- 12 czerwca 2017
- wyświetleń: 10940
Tradycyjnie podczas tej imprezy w niebo wypuszczono setki balonów
9 czerwca w parku Słowackiego, w górę poszybowało 700 kolorowych baloników wypuszczonych przez rozradowane przedszkolaki. Na VII Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii gościło aż 28 grup przedszkolnych, tych, które zaangażowały się w tegoroczną edycję konkursu "Szanuj energię, chroń klimat".
Pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych, fantastyczne rzeźby z warzyw i owoców, murowanie z cegiełek miasta dobrej energii, rozbiórka starych komputerów na części czy sterowanie robotami z klocków LEGO - to tylko namiastka tego czego można było zakosztować pod namiotem festiwalowym.
A wszystko uwieczniane przez uczniów-fotografów z Liceum Ogólnokształcącego COR. Aż 50-ciu licealistów z tej szkoły wsparło imprezę wolontariatem: przygotowali balony, prowadzili przedszkolaki, malowali buźki, fotografowali uczestników i animowali zapomniane zabawy na tzw. Retro-podwórku na Orliku. W wolontariat włączyło się także kilkudziesięciu uczniów z Gimnazjum nr 11, głównie troszcząc się, aby plakaty festiwalowe dotarły do każdej placówki oświatowej w mieście oraz asystując podczas Eliminacji do Mistrzostw Polski w grach planszowych toczących się podczas festiwalu. Tylko dzięki takiej pomocy możliwe było przyjęcie na wydarzenie ponad 2000 dzieci i młodzieży. Na imprezie poznaliśmy również zwycięzców szkolnych konkursów „Szanuj energię, chroń klimat”, a uczestniczyło w nim aż 300 uczniów.

W tym roku oprócz tradycyjnej gry miejskiej „Zapanuj nad energią”, w której wystartowały całe rodziny rywalizując między sobą wiedzą i sprawnością fizyczną, pojawił się rodzinny konkurs wiedzy o budownictwie niskoenergetycznym pn.: „Dom, który cieszy”. Zwycięzcy w nagrodę spędzą letni tydzień w energooszczędnych apartamentach nad Morzem Bałtyckim ufundowany przez właściciela i producenta drewnianych domów niskoenergetycznych.
Na scenie natomiast wciąż coś się działo: niewiarygodna iluzja Adriana Mitoraja, barmańska żonglerka Mistrza Europy Krzysztofa Drabika, taneczne ewolucje zespołów Szkoły Tańca CUBANA oraz Szkoły Sztuk Walki Capoeira, energetyczna zumba pod okiem utytułowanej instruktorki Ireny Awieruszko-Ptaszkiewicz oraz kulinarny pokaz zdrowego odżywiania w wykonaniu autora wielu książek z kaszą jaglaną w roli głównej Marka Zaremby. Dmuchana ścianka wspinaczkowa z asystą trenerów z Prima Roca nie zaznała chwili spokoju - cały dzień piętrzyły się przed nią kolejki chętnych na wspinaczkowy wysiłek.

Niedaleko namiotu można było "zwiedzić" najnowszą śmieciarkę firmy SUEZ S.A., zobaczyć makietę Zakładu Gospodarki Odpadami, zapisać się na zwiedzanie bielskiej elektrociepłowni na stoisku Tauron Ciepło oraz zapoznać się z elektryczną 500-setką - prototypowym samochodem zmontowanym w bielskim Bosmalu. W parku natomiast zaprezentowane było drzewo tlenowe OxyTree, model domowej elektrowni słonecznej o mocy 4kWp oraz model drewnianego domu niskoenergetycznego. Pod wieczór, kto zainteresowany, zobaczył jak ekonomicznie i ekologicznie wykorzystać dobrej jakości węgiel do ogrzania domu spalając go bez dymu.
Wchodząca w życie od 1 września śląska uchwała antysmogowa znalazła swoje odzwierciedlenie w specjalnie opracowanej przez organizatora festiwalu, Biuro Zarządzania Energią, ulotce pod nazwą: „Jest sposób na smog”. Można ją otrzymać również w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej.
ZOBACZ TAKŻE

Mieszkańcy Wapienicy walczą o budowę pumptracku

Blisko 900 tysięcy na sprzątanie basenów i stadionów

Mają dość wandalizmu, żądają kamer!

Tylko na bielsko.info#AktywnaŚroda z bielsko.info - wycieczka na dobry początek majówki

Miasto zadba o dzikie, ranne zwierzęta. Koszt to ponad 130 tys. zł

Bielsko-Biała w trójwymiarze. Nasze miasto z aktualizacją Google Maps
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.