bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 czerwca 2017
  • 12 czerwca 2017
  • wyświetleń: 9251

Tradycyjnie podczas tej imprezy w niebo wypuszczono setki balonów

9 czerwca w parku Słowackiego, w górę poszybowało 700 kolorowych baloników wypuszczonych przez rozradowane przedszkolaki. Na VII Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii gościło aż 28 grup przedszkolnych, tych, które zaangażowały się w tegoroczną edycję konkursu "Szanuj energię, chroń klimat".

VII Festiwal Dobrej Energii - 09.06.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych, fantastyczne rzeźby z warzyw i owoców, murowanie z cegiełek miasta dobrej energii, rozbiórka starych komputerów na części czy sterowanie robotami z klocków LEGO - to tylko namiastka tego czego można było zakosztować pod namiotem festiwalowym.

A wszystko uwieczniane przez uczniów-fotografów z Liceum Ogólnokształcącego COR. Aż 50-ciu licealistów z tej szkoły wsparło imprezę wolontariatem: przygotowali balony, prowadzili przedszkolaki, malowali buźki, fotografowali uczestników i animowali zapomniane zabawy na tzw. Retro-podwórku na Orliku. W wolontariat włączyło się także kilkudziesięciu uczniów z Gimnazjum nr 11, głównie troszcząc się, aby plakaty festiwalowe dotarły do każdej placówki oświatowej w mieście oraz asystując podczas Eliminacji do Mistrzostw Polski w grach planszowych toczących się podczas festiwalu. Tylko dzięki takiej pomocy możliwe było przyjęcie na wydarzenie ponad 2000 dzieci i młodzieży. Na imprezie poznaliśmy również zwycięzców szkolnych konkursów „Szanuj energię, chroń klimat”, a uczestniczyło w nim aż 300 uczniów.

VII Festiwal Dobrej Energii - 09.06.2017
VII Festiwal Dobrej Energii - 09.06.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


W tym roku oprócz tradycyjnej gry miejskiej „Zapanuj nad energią”, w której wystartowały całe rodziny rywalizując między sobą wiedzą i sprawnością fizyczną, pojawił się rodzinny konkurs wiedzy o budownictwie niskoenergetycznym pn.: „Dom, który cieszy”. Zwycięzcy w nagrodę spędzą letni tydzień w energooszczędnych apartamentach nad Morzem Bałtyckim ufundowany przez właściciela i producenta drewnianych domów niskoenergetycznych.

Na scenie natomiast wciąż coś się działo: niewiarygodna iluzja Adriana Mitoraja, barmańska żonglerka Mistrza Europy Krzysztofa Drabika, taneczne ewolucje zespołów Szkoły Tańca CUBANA oraz Szkoły Sztuk Walki Capoeira, energetyczna zumba pod okiem utytułowanej instruktorki Ireny Awieruszko-Ptaszkiewicz oraz kulinarny pokaz zdrowego odżywiania w wykonaniu autora wielu książek z kaszą jaglaną w roli głównej Marka Zaremby. Dmuchana ścianka wspinaczkowa z asystą trenerów z Prima Roca nie zaznała chwili spokoju - cały dzień piętrzyły się przed nią kolejki chętnych na wspinaczkowy wysiłek.

VII Festiwal Dobrej Energii - 09.06.2017
VII Festiwal Dobrej Energii - 09.06.2017 · fot. UM Bielsko-Biała


Niedaleko namiotu można było "zwiedzić" najnowszą śmieciarkę firmy SUEZ S.A., zobaczyć makietę Zakładu Gospodarki Odpadami, zapisać się na zwiedzanie bielskiej elektrociepłowni na stoisku Tauron Ciepło oraz zapoznać się z elektryczną 500-setką - prototypowym samochodem zmontowanym w bielskim Bosmalu. W parku natomiast zaprezentowane było drzewo tlenowe OxyTree, model domowej elektrowni słonecznej o mocy 4kWp oraz model drewnianego domu niskoenergetycznego. Pod wieczór, kto zainteresowany, zobaczył jak ekonomicznie i ekologicznie wykorzystać dobrej jakości węgiel do ogrzania domu spalając go bez dymu.

Wchodząca w życie od 1 września śląska uchwała antysmogowa znalazła swoje odzwierciedlenie w specjalnie opracowanej przez organizatora festiwalu, Biuro Zarządzania Energią, ulotce pod nazwą: „Jest sposób na smog”. Można ją otrzymać również w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.