Wiadomości

  • 26 maja 2017
  • wyświetleń: 9700

Pracownicy sieci Tesco zapowiadają protesty. Chcą podwyżek

Pracownicy Tesco zbulwersowani propozycją podwyżek w kwocie 50 zł brutto będą protestować przed marketami sieci na rzecz podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Pierwsze protesty odbyły się juz w Katowicach i Opolu.

bielsko tesco wschód słońca
Tesco Extra przy ulicy Warszawskiej w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


Akcje organizuje WZZ "Sierpień 80" przy udziale trzech innych związków zawodowych działających w Tesco: NSZZ "Solidarność 80", OPZZ "Konfederacja Pracy" i ZZ Pracowników Handlu.

- Tesco jest chyba jedyną siecią handlową w Polsce, która nie dokonała jeszcze podwyżek płac. W handlu wielkopowierzchniowym nie zarabia się kokosów, a obowiązków nałożonych na pracowników jest całe mnóstwo - mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca "Sierpnia 80" w Tesco.

- Czas wyzysku minął! Pracownicy Tesco ciężko i uczciwie pracują, dostając niewspółmiernie niskie wynagrodzenie. Jest to niesprawiedliwe! Zagraniczne koncerny handlowe traktują zatrudnianych w Polsce pracowników jak tanią siłę roboczą. Na to nie ma naszej zgody - dodaje.

Związkowcy rozdawać będą ulotki klientom Tesco. Bo jak twierdzą, pracownicy i klienci sieci handlowych mają wspólne interesy.

- Pracownik marketu dobrze wynagradzany to efektywny pracownik. Tam zaś gdzie płace są skandalicznie niskie - tam ciągła rotacja pracowników, a zatem i gorszy komfort robienia zakupów. Bo przeszkolenie i wdrożenia pracownika jest czasochłonne. Duża liczba otwartych kas, małe kolejki do nich oraz do lad z wędlinami, mięsem i nabiałem, a także dobre zatowarowanie półek sklepowych - to możliwe jest tylko wtedy, gdy sieci handlowe nie oszczędzają na pensjach dla pracowników i zatrudniają ich wystarczająco dużo - przeczytać można w ulotce.

Tesco Polska zaproponowało podwyżkę wynagrodzeń o 50 zł brutto miesięcznie na etat pracowniczy. Pracownicy nazwali tę propozycję "dodatkiem na waciki". Przedstawiciele WZZ "Sierpień 80" już w lutym br. wystąpili z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 400 zł dla pracowników podstawowych, koordynatorów i pracowników magazynów i o 200 zł dla kierowników oraz 150 zł premii absencyjnej, a także o wprowadzenie nagród jubileuszowych.

WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ "Konfederacja Pracy" i ZZ Pracowników Handlu wszczęły w minionym tygodniu spór zbiorowy z Tesco Polska. Związkowcy nie wykluczają dalszych protestów, a nawet strajku właściwego.

W Bielsku-Białej działa sześć sklepów sieci Tesco. Przy ulicy Warszawskiej siedzibę ma Tesco Extra. Mniejsze supermarkety Tesco mieszczą się przy ulicach: Babiogórskiej, Grunwaldzkiej, Jutrzenki, Kierowej, Stawowej.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.