bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 grudnia 2011
  • 1 stycznia 2012
  • wyświetleń: 2985

Jaki był 2011 rok w Bielsku-Białej?

To już ostatnie chwile tego roku. Czas wspomnieć ostatnie miesiące i znaleźć postanowienia na kolejne dni. Zanim jednak wystrzelą korki szampanów i fajerwerki, powróćmy do najważniejszych wydarzeń 2011 roku.

awans ts podbeskidzie
Piłkarze Podbeskidzie awansowali do ekstraklasy · fot. TS Podbeskidzie


obwodnica Bielska, s69
Otwarta została wschodnia obwodnica Bielska-Białej · fot. UM Bielsko-Biała


Beskidzkie Centrum Onkologii, szpital
Połączono dwa bielskie szpitale · fot. www.onkologia.bielsko.pl


Myslovitz
W mieście zagrał zespół Myslovitz


2011 rok był bardzo obfity w nagrody dla naszego miasta. Zostało ono "Liderem Małopolski", potem otrzymało tytuł "Miasta Roku", a tygodnik „Newsweek” w rankingu Miast Przyjaznych Biznesowi umieścił nas na 9. pozycji w kraju. Bielsko-Biała dostrzeżona została również w rankingu "Rzeczpospolitej" i doceniona w rankingu Fitch i w czasopisma "Wspólnota".

Był to też czas inwestycji. Najważniejsza to wschodnia obwodnica, dzięki której kierowcy jadący od strony północnej w kierunku Żywca mogą bez problemu ominąć ścisłe centrum miasta. Wyremontowano też wiele dróg, w tym ulicę Piastowską. Wygodniej będzie także tym, którzy dopiero egzamin na prawo jazdy mają przed sobą. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej oddano do użytku poczekalnię- taras widokowy.

W Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej uroczyście podpisano porozumienie w sprawie połączenia Szpitala Ogólnego i Beskidzkiego Centrum Onkologii. Jego sygnatariuszami są Prezydent Miasta Jacek Krywult i Starosta Bielski Andrzej Płonka. Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej będzie działał pod nazwą Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II. Otwarto również Oddział Kardiochirurgii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Na Szyndzielni w 2011 roku pojawiło się alpinarium. Nową siedzibę przy ulicy Regera 30 zyskał Urząd Celny. Swoją ofertę powiększyła także Sfera. W sąsiedztwie centrum handlowego otwarto 4-gwiazdkowy hotel Qubus oraz godne uwagi apartamenty.

Podobnie jak w całym kraju w październiku mieszkańcy Bielska żyli wyborami parlamentarnymi. Najwięcej głosów w naszym okręgu zdobyli kandydaci Platformy Obywatelskiej.

Od grudnia Bielsko-Biała ma nowy film promocyjny. To "Złap oddech". Został wybrany spośród osiemnastu propozycji, które w ciągu półtorej miesiąca trafiły do Wydziału Promocji Miasta. Budzi on jednak mieszane uczucia wśród naszych czytelników.

Jak co roku w Bielsku odbyło się mnóstwo ciekawych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Na wysokim poziomie stały spektakle teatru, nie brakowało interesujących wystaw, filmowych premier (w tym "Kreta" kręconego na ulicach Bielska-Białej) oraz koncertów, w tym Myslovitz i Macieja Maleńczuka, Czesław Śpiewa i Anny Marii Jopek. Fanów militariów nie zawiodła też kolejna edycja "Operacji Południe" i Piknik Lotniczy.

Warto odnotować, że w Bielsku-Białej przy ul. Warszawskiej powstało kino 5D Extreme, gdzie widzowie poczują się, jakby byli obecni na planie filmowym.

Była i gratka dla kolekcjonerów. W ubiegłym roku w Bielsku pojawiły się okolicznościowe monety z Bolkiem i Lolkiem.

W historii bielskiego sportu na pewno wspaniale wpisał się awans zawodników Podbeskidzia Bielsko-Biała do ekstraklasy, gdzie jesienią radzili sobie bardzo dobrze i na koniec rundy zajęli 9. miejsce. Wspaniale radzili sobie także w Pucharze Polski.

Na nowy stadion piłkarze i kibice muszą jeszcze trochę poczekać. Wobec protestów części mieszkańców inwestycja została w tym roku wstrzymana. Co na pewno zapamiętamy, Podbeskidzie dzięki fantastycznej postawie fanów, którzy pomogli zmodernizować stary obiekt, otrzymało licencję na grę w najwyższej klasie.

Jak zawsze miasto wspaniale reprezentowały siatkarki. BKS Aluprof zajął trzecie miejsce w lidze i zagrał w finale Pucharu Polski, gdzie musiał uznać wyższość najlepszej w minionym sezonie ekipy Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna.

new / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.