Wiadomości

  • 5 maja 2017
  • wyświetleń: 5577

Bielsko współpracuje z norweskimi szkołami w zakresie źródeł energii

Miasto Bielsko-Biała przystąpiło do projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”, w ramach którego podjęto współpracę z norweskimi partnerami w celu nabycia doświadczeń w zakresie odnawialnych źródeł energii i budownictwa energooszczędnego w obszarze komunalnym.

W ramach projektu ogłoszony został konkurs otwarty na innowacje w zakresie efektywności energetycznej lub wykorzystania OZE. Bielsko-Biała zostało nagrodzone jako jedno z 10 najlepszych miast-pomysłodawców na mikro-projekt, a nagrodą było udzielenie wsparcia mikro-grantem na opracowanie analiz, dokumentacji, działania edukacyjne i nieinwestycyjne niezbędne do wdrożenia zwycięskiego mikro-projektu. Dodatkowo zapewniona została współpraca beneficjenta z partnerem norweskim służącym swoją wiedzą i doświadczeniem.

Przedmiotem mikro-projektu jest opracowanie koncepcji ośrodka szkoleniowo-badawczego w zakresie odnawialnych źródeł energii i budownictwa energooszczędnego w Bielsku-Białej. Chodziłoby o to, aby zwiększyć wiedzę i jakość usług firm działających na rynku efektywności energetycznej i OZE oraz zachęcić mieszkańców do inwestowania w proenergetyczne technologie. Bielsko-Biała posiada już doświadczony personel dydaktyczny w różnych ośrodkach, które kształcą młodych techników, studentów i dorosłych.

Bielsko-Biała nawiązało współpracę z dwoma norweskimi szkołami - Bryne High School i Dalane High School - które prowadzą takie ośrodki edukacyjne w regionie Rogaland. W styczniu przedstawiciel Bielska-Białej odwiedził obie szkoły, aby obejrzeć zastosowane tam rozwiązania, a w lutym goście z Byrne przyjechali do Bielska-Białej, gdzie oglądali objęte koncepcją obiekty i podzielili się swoimi cennymi uwagami dotyczącymi całego projektu pilotażowego.

Projekt realizowany w okresie od stycznia 2016 r. do kwietnia 2017 r. finansowany był ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie Programu PL04 ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.