bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 maja 2017
  • wyświetleń: 18010

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej w drodze do Łagiewnik

1838 osób wyruszyło 30 kwietnia z hałcnowskiego sanktuarium w Bielsku-Białej w V pieszej pielgrzymce diecezji bielsko-żywieckiej do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Na pątniczym szlaku, liczącym około 90 km, znaleźli się ludzie w różnym wieku i z rozmaitych zakątków Podbeskidzia, ale także z innych części Polski - z Warszawy, Łodzi, okolic Poznania i Kielc.

Piesza pielgrzymka do sanktuarium w Łagiewnikach - 30.04.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka, Kamilla Frysztacka


Obok w większości młodych i bardzo młodych pielgrzymów do Łagiewnik wyruszyło także 30 księży, 15 sióstr zakonnych z kilkunastu zgromadzeń, 3 diakonów, 40 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji krakowskiej. W tej jedynej tego typu ogólnodiecezjalnej inicjatywie w dziejach łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia co czwarty uczestnik nie przekroczył 20. roku życia.

Najmłodszy pielgrzym, Jeremiasz, ma pół roku, a najstarsza pątniczka, Ludmiła Kołoczek - liczy 81 lat. W siedmiu grupach idą całe rodziny, ale i osoby samotne, dzieci w wózkach i osoby w średnim i podeszłym wieku. Pielgrzymują osoby niepełnosprawne.

Pątników pożegnał i pobłogosławił w hałcnowskim sanktuarium Matki Bolesnej biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w asyście licznych kapłanów. W homilii podczas Mszy św. polowej hierarcha nawiązał do czytania z niedzielnej Ewangelii o tym, jak uczniowie spotykają Jezusa w drodze do Emaus. Opisując stan ducha zrezygnowanych i przerażonych uczniów Chrystusa, biskup wskazał, jak w drodze zrozumieli oni sens tego, co stało się w Jerozolimie kilka dni temu, gdy ich Mistrz został pojmany, skazany na śmierć i ukrzyżowany - po to, by pojednać ludzi z Bogiem.

Piesza pielgrzymka do sanktuarium w Łagiewnikach - 30.04.2017
Piesza pielgrzymka do sanktuarium w Łagiewnikach - 30.04.2017 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka, Kamilla Frysztacka


W tym roku pątnicy idą w siedmiu grupach, których nazwy pochodzą od opiekunów duchowych: bł. Michała Sopoćki, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. abp. Józefa Bilczewskiego oraz św. Brata Alberta, św. Matki Teresy z Kalkuty i św. Maksymiliana Kolbego.

Trasa pielgrzymki prowadzi przez Kęty, Malec, Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice, Wysoką, Radziszów, Świątniki Górne i Mogilany do Krakowa. Pątnicy dotrą do łagiewnickiego sanktuarium 3 maja br.

3 lata temu podczas kulminacyjnego momentu pielgrzymki nastąpiło zawierzenie diecezji Bożemu Miłosierdziu przez biskupa ordynariusza w sanktuarium łagiewnickim. Biskup Pindel powtórzył wtedy słowa św. Jana Pawła II wygłoszone 17 sierpnia 2002 w łagiewnickiej bazylice Bożego Miłosierdzia podczas Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.