Reklama

Wiadomości

  • 24 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 3395

Obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Bielsku-Białej

W niedzielę w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości upamiętniające Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, których inicjatorem był bielski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Pod pomnikiem ofiar pomordowanych przez NKWD w Katyniu i innych miejscach straceń przy Kościele Opatrzności Bożej, delegacja policjantów na czele z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł.insp. Grzegorzem Jakubcem złożyła biało - czerwone wiązanki kwiatów i zapaliła znicze.

Obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Bielsku-Białej - 23.04.2017 · fot. KMP Bielsko-Biała


Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 77 lat w Kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej odprawiona została uroczysta msza święta. W intencji pomordowanych modlili się przedstawiciele duchowieństwa i wierni.

Po mszy pod pomnikiem pomordowanych, strzeżonym podczas uroczystości przez wartę honorową bielskich policjantów, licznie zgromadzili się kombatanci, przedstawiciele bielskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., by uczcić pamięć poległych i złożyć wiązanki kwiatów. Delegacja policjantów na czele z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł.insp. Grzegorzem Jakubcem oraz Przewodniczącym Bielskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. podinsp. Michałem Pudło, złożyła biało - czerwone wiązanki kwiatów i zapaliła znicze. Zebrani uczcili pamięć mieszkańców naszego regionu, w tym policjantów zamordowanych przez NKWD.

Bielski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. działa od ponad ćwierć wieku. Jego członkami są krewni przedwojennych policjantów poległych w obronie ojczyzny. Stowarzyszenie działa na rzecz upamiętnienia historii Policji II Rzeczypospolitej Polskiej, udziału jej funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz martyrologii ofiar sowieckich komunistów i niemieckich nazistów.

Od 25 lat w to dzieło wpisuje się śląski garnizon, który od samego początku wspiera działalność stowarzyszenia. Dzięki tej współpracy zostały zorganizowane liczne sesje naukowe, wystawy historyczne oraz powstały policyjne miejsca pamięci - Grób Policjanta Polskiego, znajdujący się na terenie katowickiej komendy wojewódzkiej i Dąb Pamięci z płytą upamiętniającą siedemdziesiątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Niedawno oddana do użytku aula KWP w Katowicach nosi imię aspiranta Policji Województwa Ślaskiego Jana Kali - powstańca śląskiego, obrońcy Śląska w 1939 roku i ofiary Zbrodni Katyńskiej.

ab / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.