Reklama

Wiadomości

  • 5 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 6986

Metropolia na Śląsku. Z budżetu państwa popłyną duże pieniądze

We wtorek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Prezydent RP Andrzej duda podpisał ustawę o związku metropolitalnym. Związek ma otrzymywać 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku. Niektórzy obawiają się, że śląskie może stać się województwem dwóch prędkości, a ucierpieć ma najbardziej Częstochowa i Bielsko-Biała.

Ustawa metropolitalna podpisana - 04.04.2017 · fot. slaskie.pl / Tomasz Żak


Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o związku metropolitalnym. Uroczystość odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Obecny był marszałek województwa śląskiego, wojewoda śląski, metropolita śląski, parlamentarzyści oraz samorządowcy

- Teraz czas na wytężoną pracę samych samorządowców. Bardzo chcemy włączyć w proces tworzenia metropolii samych mieszkańców - powiedział na briefingu prasowym poprzedzającym ceremonię podpisywania ustawy poseł Marek Wójcik.

- Rozpoczyna się walka z czasem do 30 czerwca. Zrobiliśmy milowy krok, ale teraz musimy się wszyscy zastanawiać, jak nasza metropolia ma wyglądać za 10 czy 20 lat. Jestem jak najbardziej otwarty na rozmowy z prezydentami, burmistrzami i wójtami w sprawie kompetencji metropolii - dodał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Ustawa metropolitalna podpisana - 04.04.2017
Ustawa metropolitalna podpisana - 04.04.2017 · fot. slaskie.pl / Tomasz Żak


Już po podpisaniu uroczystym uchwały głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda. - To bardzo specyficzny moment. Stanowi odstępstwo od reguły, że prezydent podpisuje ustawy w Pałacu Prezydenckim. W tym geście wyrażona jest pewna idea, pewne przesłanie. Ta ustawa bowiem jest tu podpisywana, bo jest tu kierowana, tu jest jej miejsce. Dziękuję wszystkim posłom i senatorom ze wszystkich stron politycznych za pracę nad tą ustawą - powiedział.

- Dziękuję prezydentowi Polski za symboliczne nadanie temu projektowi szczególnego charakteru - uzupełnił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Ustawa metropolitalna podpisana - 04.04.2017
Ustawa metropolitalna podpisana - 04.04.2017 · fot. slaskie.pl / Tomasz Żak


Wedle przyjętych przez Sejm (9 marca 2017 r.) przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać 1 stycznia 2018 r. Związek metropolitalny (podobnie jak gwarantował to poprzedni projekt) będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa - 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Nowa ustawa organizuje w ramach związku metropolitalnego zadania, które do tej pory były rozproszone. Związek będzie odpowiadał m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny. Mieszkańcy będą korzystać z jednego biletu komunikacji oraz sieci infrastruktury rowerowej.

Nowe przepisy stawiają jednak warunek - na obszarze metropolitalnym musi mieszkać 2 mln osób. Zgodnie z projektem ustawy związek metropolitalny muszą tworzyć gminy, które są już ze sobą powiązane (np. urbanizacyjnie), leżą na tym samym obszarze i są zamieszkane łącznie przez co najmniej 2 mln mieszkańców. Chęć przystąpienia do związku wyrażają 24 gminy, w których mieszka 2,2 mln mieszkańców: 14 gmin należących do GZM, a także Knurów, Tarnowskie Góry, Wojkowice, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków.

Obaw nie ukrywa część samorządowców z Bielska-Białej. Janusz Okrzesik ze stowarzyszenia Niezależni.BB twierdzi, że ustawa o metropolii pogłębi marginalizację Podbeskidzia w ramach województwa śląskiego.

Loading...

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.