Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 marca 2017
  • wyświetleń: 5995

Trzy aktorki z Teatru Lalek Banialuka otrzymały nagrody

Tegoroczny Światowy Dzień Lalkarstwa (21 marca) był dla zespołu Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej bardzo udany. Znaczącym momentem uroczystych obchodów zorganizowanych wspólnie przez POLUNIMĘ - Polski Ośrodek Lalkarski oraz Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie było wręczenie nagród - aż trzy z nich trafiły do aktorek Banialuki.

Dagmara Włoszek w roli Alicji w spektaklu "Księga Dżungli" · fot. D. Dudziak


POLUNIMA uhonorowała Dagmarę Włoszek przyznając jej Nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza młodego pokolenia za rok 2016 za rolę w „Księdze dżungli” Roksany Jędrzejewskiej Wróbel. Aktorka została wybrana spośród dziesięciu kandydatów pretendujących do tej nagrody. W uzasadnieniu podkreślone zostały "imponująca świadomość formy teatralnej jaką jest maska, umiejętność komponowania ruchu, rytmu i linii dramatycznej postaci oraz nasycenia roli energią, która przenosi się na cały spektakl".

Lucyna Sypniewska
Lucyna Sypniewska · fot. D. Dudziak


Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP uhonorowała Lucynę Sypniewską - aktorkę i reżyserkę teatru lalek przyznając jej wyróżnienie - "Wyrazy najwyższego uznania dla talentu i osiągnięć artystycznych" oraz Barbarę Rau wręczając jej Dyplom „w uznaniu jej osiągnięć artystycznych oraz działań na polu edukacji teatralnej”.

Barbara Rau
Barbara Rau · fot. D. Dudziak


Dagmara Włoszek jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Z Banialuką związana jest od 2015 roku. W Bielsku-Białej debiutowała nagrodzoną właśnie rolą Alicji w „Księdze dżungli”. Wykreowana przez nią wielowymiarowa postać dziewczynki, która w trakcie swej scenicznej wędrówki nie tylko poznaje siebie, ale także potrafi sprostać stawianym przed nią wyzwaniom, spotkała się z szerokim uznaniem. Aktora otrzymała za nią także Nominację do Ikara (Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki) za debiut sceniczny w Teatrze Lalek Banialuka (w kategorii szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2015).


Dagmara Włoszek w roli Alicji w spektaklu "Księga Dżungli"
Dagmara Włoszek w roli Alicji w spektaklu "Księga Dżungli" · fot. D. Dudziak

BM / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.