bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 20 lutego 2017
  • wyświetleń: 4062

Radni PO przygotowali projekt uchwały upamiętniający Reformację

Radni Platformy Obywatelskiej przygotowali projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 500-lecia rocznicy Reformacji.

bielski syjon
Bielski Syjon z lotu ptaka · fot. bielsko.info


31 października 2017 roku minie równo 500 lat od czasu, gdy augustiański zakonnik Marcin Luter ogłosił 95. tez i dał początek protestantyzmowi.

Specjalną rezolucją, której treść publikujemy poniżej, radni Platformy Obywatelskiej chcą wyrazić "szacunek wobec wszystkich mieszkańców naszego masta wyznania ewangelickiego, a także podkreślić ich wkład w rozwój gospodarczy, urbanistyczny, naukowy i kulturalny Bielska-Białej".

Rezolucja w sprawie 500-lecia Reformacji

Ewangelicy w Polsce są, choć znacząco mniej liczną niż katolicy, niezwykle cenioną grupą wyznaniową. Wielokrotnie swoimi czynami dawali wyraz przywiązaniu do Sprawy Polskiej i Państwa Polskiego, czego dowodem może być postawa najsłynniejszego przywódcy w historii naszego odrodzonego kraju — marszałka Józefa Piłsudskiego.

W rozpoczynającym się roku odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających początek ruchu reformacyjnego. Obchody światowe rozpoczęły się 31 października zeszłego roku ekumenicznymi uroczystościami w Lund w Szwecji, w których udział wziął papież Franciszek. Warto również nadmienić, że rok 2017 został ustanowiony w województwie śląskim Rokiem Reformacji.

Diecezja cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, której siedziba znajduję się w Bielsku-Białej, jest najliczniejszą w Polsce. Wierni wyznania ewangelickiego odegrali znaczącą rolę w budowie i rozwoju naszego miasta, bez ich obecności obraz Bielska-Białej byłby niepełny. Ich dziełem są nie tylko kościoły, ale także szkoły, szpitale, kamienice i fabryki. Wśród wielu zasłużonych naukowców, fabrykantów i działaczy społecznych związanych z Bielskiem należy wymienić przede wszystkim: Theodora Haase, Theodora Sixta, Gustaw Molendę czy Karola Zipsera.

Rada Miejska w Bielsku-Białej poprzez swoją uchwałę pragnie życzyć wszystkim członkom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uroczystych i pełnych duchowego przeżycia obchodów tego tak wspaniałego jubileuszu.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.