bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 grudnia 2011
  • wyświetleń: 2721

Vege zaprasza na Dzień Ryby

20 grudnia na placu przy pomniku Reksia oraz na ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej Vege Inicjatywa organizuje happening z okazji Dnia Ryby, akcji przygotowywanej corocznie przez Stowarzyszenie Empatia.

karp, ryba
Vege zaprasza na Dzień Ryby


O godz. 12.30 pod pomnikiem Reksia zaczynamy "Bieg karpia" ul. 11 Listopada, który potrwa do godz. 13.00, o której zaczynamy bardziej statyczną, informacyjną część happeningu!

20 grudnia Dzień Ryby - czyli wszystkich ryb słodkowodnych i słonowodnych, niezależnie od rodzaju ich eksploatowania przez człowieka (intensywne połowy, wędkarstwo, hodowle karpi). Z okazji zbliżających się Świąt organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na sytuację karpia, z którym o tej porze robi się wszystko, co możliwe, by tylko było taniej, lub by było więcej zysku.

Co roku tysiące tych ryb są brutalnie odławiane ze stawów (nieraz przerzucane łopatami do kontenerów, co powoduje ich zbędne cierpienie), przetrzymywane w skrajnie złych warunkach (nadmiernie stłoczenie, powodujące okaleczenie i ból, złej jakości, mało dotleniona, brudna woda, sprzyjająca szerzeniu się infekcji), wyciągane ze zbiorników metalowymi, ostrymi pobierakami (raniącymi ich delikatne ciało, nieraz skutkując w ich powolnych wykrwawieniu) i w końcu zabijane, nieraz bardzo nieprofesjonalnie i boleśnie (sprzedawcy dla ułatwienia "zadania" trzymają karpie za bardzo unerwione skrzela; w domach konsumentów również cierpią katusze nim uda im się je uśmiercić), lub po prostu duszą się, pakowane żywcem w plastikowe siatki.

- Tego co karp przeżywa, nim trafi na nasz wigilijny, pięknie usłany stół w postaci fileta, nie można nazwać ani humanitarnym, ani godnym człowieka zachowaniem - mówią organizatorzy.

Dzień Ryby w ich wykonaniu zilustruje traktowanie karpia i jego próby ucieczki, co niestety kończy się fiaskiem. Pragną obrazowo i bardziej oryginalnie zwrócić uwagę na agonię karpia, która kontrastuje z samą ideą Świąt Bożego Narodzenia, z założenia będących czasem dobroci i zrozumienia wobec innych. Chcą, by bielszczanie zobaczyli, że niektórych tradycji nie można usprawiedliwiać wiekowością lub zadowoleniem podniebienia i by zaczęli oni zwracać uwagę nie tylko na warunki, w jakich przetrzymywane i zabijane są karpie, lecz na sam fakt czy sami chcą tą tradycję dalej pielęgnować i co roku przyczyniać się do cierpienia setek tysięcy ryb.

adv / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.