bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 10 lutego 2017
  • wyświetleń: 8981

Potrzeba 300 tysięcy złotych na odbudowę schroniska

Trwa zbiórka pieniędzy na rzecz odbudowy domu turystyczno-rekolekcyjnego pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Hrobaczej Łące, który w styczniu uległ niemal doszczętnemu zniszczeniu w wyniku pożaru. Beskidzkim schroniskiem opiekuje się Fundacja "SOS Obrony Poczętego Życia". Od lat zatrzymywali się tu górscy wędrowcy oraz uczestnicy spotkań rekolekcyjnych z całej Polski.

pożar, schronisko
Pożar schroniska na Hrobaczej Łące · fot. Facebook Schronisko na Hrobaczej Łące


Ogień, który wybuchł 7 stycznia w schronisku w wyniku, jak ustalili strażacy, nieszczelności przewodu kominowego, strawił doszczętnie poddasze obiektu. Jak poinformowano na profilu facebookowym placówki, dach schroniska nie nadaje się do remontu. Nadpalona została konstrukcja nośna jednej ze ścian i stropu.

Podczas akcji gaszenia pożaru, przy 15. stopniowym mrozie, woda zalała parter schroniska, wyrządzając nieodwracalne szkody, niszcząc armaturę sanitarną i część instalacji wodnokanalizacyjnej. Ogień zniszczył również część instalacji elektrycznej i sprzęt AGD.

pożar, schronisko
Pożar schroniska na Hrobaczej Łące · fot. Facebook Schronisko na Hrobaczej Łące


Administrator schroniska podziękował darczyńcom z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach i Babiogórskiego Oddziału PTTK w Żywcu za ofiarę na rzecz odbudowy schroniska, oraz innym, którzy pomogli w tym przedsięwzięciu. Wstępnie szacuje się, że aby ponownie uruchomić obiekt, potrzebnych będzie około 300 tys. złotych.

Kolejną okazją do pomocy ma być planowany na 25/26 lutego 26. Zimak, czyli biwak zimowy, podczas którego uczestnicy przejdą szlak z Wadowic na Leskowiec. Przeprowadzona zostanie wtedy dobrowolna zbiórka na odbudowę spalonego schroniska na Hrobaczej Łące.

Uruchomione zostało specjalne konto, na którym gromadzone są środki na cele odbudowy schroniska. W tytule przelewu umieścić trzeba dopisek: "na odbudowę Domu Turystyczno-Rekolekcyjnego na Hrobaczej Łące". Można też przeznaczyć 1 proc. swojego podatku na rzecz Fundacji "SOS Obrony Poczętego Życia", która opiekuje się schroniskiem.

schronisko, pożar
Pożar schroniska na Hrobaczej Łące · fot. Facebook Schronisko na Hrobaczej Łące


Szczegóły: Fundacja S.O.S. Obrony Poczętego Życia nr KRS 0000215438, ul. Nowolipie 9/11, lok. 75. 00-150 Warszawa. Nr konta: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001

Patronat nad drewnianym obiektem, który powstał w połowie lat 30. XX wieku, po wojnie objęło PTTK. W 1973 r. budynek wykupił prywatny przedsiębiorca, który po rozbudowie obiektu, przekazał go na początku lat 90. Fundacji "SOS Poczętego Życia" z Warszawy, związanej ze zgromadzeniem księży pallotynów. Schronisko otrzymało nazwę "Dom Turystyczno-Rekolekcyjny". Było w nim 38 miejsc noclegowych. W schronisku zatrzymywali się uczestnicy górskich wędrówek oraz grupy rekolekcyjne i wspólnoty religijne z całej Polski.

Powyżej schroniska, w którym niedawno podłączono elektryczność i zamontowano instalację grzewczą, stanął na przełomie wieków 35-metrowy Krzyż Trzeciego Tysiąclecia.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.