bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 25 stycznia 2017
  • wyświetleń: 4419

ŚZGiP krytycznie o planach limitu kadencji dla prezydentów miast

20 stycznia odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Gliwicach. Na spotkaniu samorządowców poruszono temat limitowania liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przypominamy, że przewodniczącym Śląskiego Związku Gmin i Powiatów jest prezydent Bielska-Białej - Jacek Krywult.

Śląski Związek Gmin i Powiatów
20 stycznia odbyło się posiedzenie Zarządu ŚZGiP w Gliwicach · fot. Śląski Związek Gmin i Powiatów


W trakcie posiedzenia Zarząd Związku mocno krytycznie odniósł się do pomysłu limitowania liczby kadencji w samorządach lokalnych, wskazując, że takie rozwiązanie byłoby wysoce szkodliwe dla państwa.

- Praktyczne doświadczenie wskazuje, iż gminy, które odznaczają się ciągłością władzy odnoszą zwykle większe rezultaty w zakresie rozwoju lokalnego i zarządzania usługami publicznymi - poinformował ZŚZGiP. Członkowie Zarządu Związku stwierdzili też, że wprowadzanie zmian w ordynacji wyborczej powinno mieć charakter systemowy, a więc winno polegać na kompleksowym uregulowaniu wszystkich kwestii dotyczących tej dziedziny, np. czasu trwania kadencji organu wykonawczego oraz rady.

Ponadto Zarząd Związku dyskutował na temat przygotowywanych zmian w zakresie działania funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (w odniesieniu do sposobu wyboru i składu rad nadzorczych). Członkowie Zarządu Związku wyrazili obawę, że zmodyfikowanie tych zasad będzie niekorzystne dla woj. śląskiego.

- Nowe kierunki wydatkowania środków oraz lista zadań priorytetowych mogą nie uwzględniać w dostatecznym stopniu potrzeb ekologicznych naszego regionu, który boryka się z ogromnym zanieczyszczeniem środowiska, stanowiącym zagrożenie dla zdrowia mieszkańców - tłumaczą samorządowcy.

Podczas posiedzenia Zarządu Związku omówiono również "Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019".

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.