bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 20 stycznia 2017
  • wyświetleń: 8436

Od kilku dni bielska jednostka wojskowa ma nowego dowódcę

Rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z dniem 16 stycznia 2017 r. ppłk Rafał Kowalski został wyznaczony na dowódcę 18 batalionu powietrznodesantowego w Bielsku-Białej.

rafał kowalski
Ppłk Rafał Kowalski · fot. 18 bielski batalion powietrznodesantowy


Ppłk Rafał Kowalski urodził się 16 listopada 1971 r. w Łopusznie k. Kielc. W latach 1990 - 1994 studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu na kierunku Rozpoznanie Ogólnowojskowe. Po promocji na stopień podporucznika został skierowany do służby w 16 batalionie rozpoznawczym w Szczecinie, gdzie objął stanowisko dowódcy plutonu - dowódcy grupy rozpoznawczej, następnie pełnił obowiązki dowódcy 3 kompani rozpoznawczej.

W 1999 roku rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP został przeniesiony do 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu, gdzie pełnił kolejno obowiązki dowódcy zespołu grup specjalnych, dowódcy kompanii, szefa sekcji batalionu specjalnego kończąc na oficerze sekcji sztabu pułku.

W międzyczasie ukończył WKS oficerów działań specjalnych. W 2004 roku przeniesiony do ówczesnej 6 Brygady Desantowo - Szturmowej na stanowisko oficera operacyjnego. W 2007 roku objął stanowisko dowódcy kompani rozpoznawczej w 6 batalionie dowodzenia gdzie w 2008 roku dowodzony przez niego pododdział wyróżniony został honorowym tytułem „Przodujący Pododdział Wojsk Lądowych”.

W 2009 roku rozpoczął służbę w 16 batalionie powietrznodesantowym na stanowisku szefa sztabu batalionu. W tymże roku, wraz z 16 batalionem powietrznodesantowym, wyznaczony został do pełnienia obowiązków szefa sztabu Zgrupowania Bojowego A w ramach V zmiany PKW Afganistan.

Od października 2012 r. pełnił obowiązki zastępcy dowódcy - szefa sztabu 6 batalionu logistycznego, a w 2015 r. został wyznaczony na stanowisko szefa sekcji szkoleniowej w Dowództwie 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Ppłk Rafał Kowalski ukończył również studia magisterskie na Akademii Pedagogicznej w Krakowie na kierunku administracja publiczna, a także studia podyplomowe na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na kierunku bezpieczeństwo publiczne i zarządzanie kryzysowe. Prywatnie interesuje się historią współczesną, historią wojskowości oraz modelarstwem.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.