bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

 • 16 stycznia 2017
 • wyświetleń: 5551

Kolejna petycja Partii Razem. Teraz chodzi o smog w mieście

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj

Partia Razem rozpoczyna zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie podjęcia przez władze miasta realnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Podpisy będą zbierane na ulicy 11 Listopada oraz przez internet.

Loading...


- Chcieliśmy poinformować o rozpoczęciu zbiórki podpisów wśród mieszkańców Bielska-Biała pod petycją w sprawie podjęcia przez władze miasta realnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Akcję zaczynamy w poniedziałek 16 stycznia o godz. 14.30 na ul. 11 Listopada (na moście). Będziemy tam też w pozostałe dni do końca tygodnia w godz. 14.30-16.30 - informują członkowie Partii Razem.

Petycję można także podpisać w wersji elektronicznej.

partia razem, smog, petycja
Partia Razem rozpoczęła zbiórkę podpisów pod kolejną petycją · fot. bielsko.info


Petycja do Prezydenta Miasta Jacka Krywulta i Rady Miejskiej dotycząca podjęcia realnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście

Mamy problem!
Cieszymy się, że ogólnopolskie media wreszcie dostrzegły smog, jednak nie pojawił się on wczoraj i nie zakończy wraz z najbliższymi podmuchami wiatru.

Bielsko-Biała znajduje się w pierwszej trzydziestce najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5 miast w Europie (wg rankingu Światowej Organizacji Zdrowia). Niedawna kontrola NIK wykazała z kolei, że w mieście funkcjonuje ok 8,5 tys. kotłów węglowych. 6,5 tys. To tzw. „kopciuchy”, w których spalać można każdy typ opału oraz odpady. Miejski program wymiany kotłów zakłada dopłaty do ok. 150 kotłów rocznie - w tym tempie zlikwidujemy niskosprawne piece za 40 lat!

Zgodnie z oficjalnymi danymi ze stacji WIOŚ w pierwszej połowie stycznia dopuszczalna zawartość PM10 przekroczona była siedmiokrotnie, z najwyższym wskazaniem dobowym na poziomie 192 µg/m3 (poziom dopuszczalny: 50 µg/m3). W ubiegłym roku mieliśmy 65 dni z przekroczonymi stężeniami dobowymi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska nie może być ich więcej, niż 35.

Pył zawieszony to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) mogą wnikać do płuc powodując poważne problemy zdrowotne. PM 2,5 to cząstki o średnicy nie większej niż 2,5 μm. Zdaniem WHO wnika bezpośrednio do krwioobiegu i jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Długotrwałe narażenie na działanie PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji. PM 2,5 przenika bezpośrednio do krwi, dlatego tak ważne jest szybkie informowanie o jego wysokiej zawartości w powietrzu.

W skali kraju problemem są zawyżone „normy” - poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 jest w Polsce dwukrotnie wyższy niż na Słowacji, trzykrotnie wyższy niż na Węgrzech i w Czechach i aż czterokrotnie wyższy niż we Francji (w Polsce to 300 µg/m3, we Francji 80 µg/m3).

Problemy w mieście to natomiast brak większej ilości danych, dostępu do informacji o zanieczyszczeniach i pomysłów na działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Na grudniowej sesji Rady Miejskiej, która odbywała się w spowitym smogiem budynku ratusza, nikt nie zająknął się o jakości powietrza. Może trzeba było otworzyć okno sali sesyjnej?

W związku z zagrażającym zdrowiu i życiu mieszkańców stanem powietrza w Bielsku-Białej apelujemy do Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej o podjęcie natychmiastowych działań w celu krótko- i długotrwałej poprawy jakości powietrza w mieście.

W zakresie polityki informacyjnej i monitoringu jakości powietrza proponujemy:
 • udostępnienia online pełnych danych z czujników miejskich
 • wyposażenia większej liczby osiedli w czujniki monitorujące jakość powietrza z podglądem wyników online
 • szerokiego informowania o stanie jakości powietrza mieszkańców za pomocą wszystkich dostępnych kanałów informacyjnych
 • Oczekujemy także realnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście:
 • podłączenia maksymalnej liczby gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej (zwłaszcza w centrum miasta, gdzie jest to najłatwiejsze)
 • opracowania nowego programu dofinansowania wymiany kotłów z dopłatami na poziomie min. 80%, które skutecznie zniechęcą do inwestycji w nowego „kopciucha”; zwiększenia liczby wymienianych kotłów i nakładów na program dotacyjny
 • dopłat do paliw lepszej jakości dla najuboższych, połączonych z zakazem sprzedaży paliw najgorszej jakości
 • gruntownej modernizacji funkcjonowania komunikacji miejskiej. Obecnie jest na poziomie, który nikogo nie zachęci do wyboru autobusu zamiast samochodu, nawet gdyby oferowała darmowe przejazdy w najgorszych dniach
 • szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej związanej z bardziej efektywnym i ekologicznym spalaniem węgla - w przestrzeni miejskiej, radach osiedli, szkołach, mediach lokalnych
 • wyposażenia Straży Miejskiej w narzędzia umożliwiające szybkie kontrole palenisk (dron), bezwzględnego karania palących substancjami trującymi (oczywiście poprzedzonego szeroko zakrojoną akcją informacyjną zachęcającą do zmiany nawyków i informującą o wysokich karach)


W Bielsku-Białej - co potwierdzają statystyki z obecnego okresu grzewczego - za fatalną jakość powietrza odpowiadają głównie przydomowe kotłownie, w których spala się złej jakości paliwo lub pali się w nieodpowiedni sposób. Widać to jak na dłoni w ostatnich dniach, więc apelujemy do władz miasta - zacznijmy walczyć z problemem, przez który umiera w Polsce 45 000 ludzi rocznie!

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj