bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 grudnia 2011
  • wyświetleń: 4784

100 lat Marii Anny Wegert

3 grudnia swe 100. urodziny obchodziła Maria Anna Wegert. Tego dnia serdeczne gratulacje i wyrazy uszanowania wraz z życzeniami dalszych pomyślnych lat złożyli jej prezydent miasta Jacek Krywult oraz przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Batycki wraz z dyrektor Biura Rady Miejskiej Danutą Brejdak. W spotkaniu brała udział siostra pani Marii, pani Marta Różańska, która ukończyła już 101 lat w czerwcu tego roku.

Maria Anna Wegert, urodziny
3 grudnia swe 100. urodziny obchodziła Maria Anna Wegert. · fot. UM Bielsko-Biała


Maria Wegertowa urodziła się 3 grudnia 1911 r. we Frydku na Zaolziu, jako córka proboszcza tamtejszej parafii luterańskiej ks. Andrzeja Buzka, z rodziny znanej z polskich tradycji patriotycznych. Otrzymała staranne wykształcenie, studiowała w Państwowym Instytucie Robót Ręcznych w Warszawie, odpowiedniku dzisiejszej ASP. Jako nauczycielka gimnazjum w Cieszynie, jeszcze przed II wojną światową, rozwinęła swe zainteresowania muzyczne.

W roku 1945 wraz ze swym mężem ks. Adamem Wegertem i synem Andrzejem zamieszkała w Bielsku, gdzie założyła i przez następne 50 lat prowadziła chór w parafii ewangelicko-augsburskiej. Była również organistką, nauczała religii, brała aktywny udział w życiu parafii. Poprzez swój chór, zarówno w kraju, jak i za granicami - w Austrii, Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Niemczech, Holandii, Szwecji - propagowała oryginalne pieśni polskie, w tym kompozytorów śląskich.

Wychowała wiele pokoleń śpiewaków, którzy ideę śpiewania pieśni religijnej zaszczepili swym dzieciom i wnukom. Była współorganizatorem koncertów Jana Sebastiana Bacha. Przez wiele lat u boku swego męża, proboszcza w parafii w Bielsku, prowadziła działalność charytatywną. Nawet po przejściu na emeryturę w wieku 85 lat działała charytatywnie.

Za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury muzycznej w roku 1995 Maria Wegert otrzymała dyplom Ministra Kultury i Sztuki, była nominowana do nagrody Prezydenta Miasta Ikar 1995, w roku 2005 na 60-lecie chóru prezydent Jacek Krywult wręczył jej list gratulacyjny, a w jubileuszowym koncercie uczestniczył zarówno chór ewangelicki prowadzony dziś przez Agatę Fender, jak i chór z Wolfsburga, z którym nawiązała bliską współpracę. We wrześniu 2010 r. Prezydent RP odznaczył Marię Wegert Złotym Krzyżem Zasługi, w tym zaś roku jubilatka otrzymała złotą odznakę honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Seniorka jest też laureatką nagrody ks. Leopolda Otto i honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.