bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 grudnia 2016
  • wyświetleń: 14042

Pogrzeb dzieci nienarodzonych na cmentarzu komunalnym

27 grudnia na bielskim cmentarzu komunalnym w Kamienicy odbył się wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem. Podczas uroczystości pochowano urny z prochami 220 dzieci nienarodzonych, które przekazał w tym roku Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.

Wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem - 27.12.2016 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Ceremonii złożenia szczątków w Grobie Dzieci Nienarodzonych i poprzedzającej Mszy św. w intencji rodzin zmarłych dzieci przewodniczył wikariusz kamienickiej parafii pw. św. Małgorzaty ks. Tomasz Wojtyła, który wspólnie z kapelanem szpitala wojewódzkiego ks. Michałem Nowakiem poprowadzili kondukt pogrzebowy do miejsca, gdzie obok pochowanych prochów ponad półtora tysiąca nienarodzonych spoczęło kolejnych 5 urn ze skremowanymi doczesnymi szczątkami dzieci zmarłych przed urodzeniem.

Urny z prochami zmarłych przed urodzeniem dzieci spoczęły we wspólnym Grobie Dzieci Nienarodzonych na największym bielskim cmentarzu. Grobowiec ten, z nagrobkiem autorstwa bielskiego artysty Jacka Grabowskiego, ukazującym grające anioły, powstał w 2008 roku. Na nagrobnej płycie widnieje napis: „Były w naszych marzeniach i tam pozostaną”. Odwiedzający ten grób ludzie zostawiają obok zniczy figurki aniołków i zabawki.

We wtorkowej ceremonii zorganizowanej przez gminę Bielsko-Biała, uczestniczyli m.in. rodzice i krewni zmarłych dzieci oraz przedstawiciele miasta. Według statystyk medycznych, w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tysięcy dzieci. Martwych urodzeń odnotowuje się co roku około 10 tysięcy.

W obecnej sytuacji prawnej w Polsce, na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r., możliwe jest zabranie ciała dziecka zmarłego podczas ciąży czy na skutek poronienia ze szpitala i urządzenie mu chrześcijańskiego pogrzebu. Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a dzieci zmarły przed chrztem (kan. 1183 § 2). Konferencja Episkopatu Polski udzieliła też ogólnej zgody na pogrzeby dzieci zmarłych przed chrztem, gdy wiadomo, że rodzice naprawdę pragnęli je ochrzcić.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.