Wiadomości

  • 9 grudnia 2011
  • 12 grudnia 2011
  • wyświetleń: 2997

"Choinka z klimatem"

Za nami:

W poniedziałek 12 grudnia o godz. 12.00 przed galerią Sfera w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna Arka inauguruje akcję „Choinka z klimatem”. Tego dnia energooszczędną choinkę ze światłem zasilanym przez system rowerowy rozświetlą uczniowie bielskich szkół.

Będzie to pierwsza w Polsce świąteczna choinka, której energooszczędne oświetlenie LED (ponad 3000 lampek) będzie napędzane przez system 6 rowerów, prądnic i akumulatorów. System ten zasilany będzie przez pedałujących na rowerach uczestników, a powstała energia generowana będzie w akumulatorach żelowych i pozwoli na ciągłe oświetlenie 7 metrowej choinki. Każdy z uczestników na specjalnym liczniku zamontowanym na rowerze będzie mógł obserwować ilość prądu, którą wytworzy. Choinka promuje także kupowanie naturalnych, polskich drzewek świątecznych zamiast tych plastikowych, które po wykorzystaniu rozkładają się do 500 lat. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy edukacyjne i warsztaty.

Celem akcji jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie zmian klimatycznych i możliwości oszczędzania energii. Jak donosi Instytut na rzecz Ekorozwoju - każdego roku Polacy marnują 2,3 mln MWh energii. To ilość energii produkowanej przez średniej wielkości elektrownię. Straty finansowe dla użytkowników energii to 831 mln rocznie! Tylko zmieniając nieznacznie nasze codzienne nawyki jesteśmy w stanie zaoszczędzić aż 15% energii w naszych domach.

Współorganizatorem wydarzenia jest Galeria Sfera, a partnerem są Lasy Państwowe. Każdy z mieszkańców Bielska będzie mógł „zasilić” choinkę codziennie w godz. 9.00-21.00, do dnia 24 grudnia.

adv / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Sfera

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj