bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

http://www.targibielskie.pl/

Wiadomości

  • 12 grudnia 2016
  • wyświetleń: 6158

Mirosława Nykiel: Ta ustawa to kolejny zamach na nasze prawa

Posłanka Platformy Obywatelskiej uważa, że nowelizacja ustawy "Prawo o zgromadzeniach" to zamach na prawa Polaków. Równocześnie Mirosława Nykiel zachęca wszystkich bielszczan do udziału we wtorkowej manifestacji na placu Bolesława Chrobrego.

Platforma Obywatelska na marszu w Warszawie - 07.05.2016
Mirosława Nykiel na demonstracji w Warszawie - 07.05.2016 · fot. Platforma Obywatelska


Nowelizacja ustawy "Prawo o zgromadzeniach" wprowadza m.in. przyznanie pierwszeństwa zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej. Nowela daje również możliwość otrzymania zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń w tym samym miejscu na trzy lata, przy równoczesnym braku możliwości organizacji kontrdemonstracji w tym samym miejscu.

- PiS drastycznie ogranicza prawo obywateli do zgromadzeń i swobodę ich wypowiedzi. Najwidoczniej rządzący boja się skali, jakie osiągają manifestacje społeczne - najwyraźniejsza z nich to protest kobiet i charakterystyczne czarne parasole. Po wejściu ustawy w życie władza uzyska nowe instrumenty represji wobec Polek i Polaków. Demokratyczna władza nie powinna obawiać się głosu obywateli - mówi Mirosława Nykiel.

Posłanka Platformy Obywatelskiej przypomina, że w minionej kadencji PiS opowiadało się za możliwością spontanicznego wyrażania poglądów na zgromadzeniach. - Zgodnie z nowelą, wojewoda (a więc PiS) będzie mógł wydać zgodę na cyklicznie organizowane zgromadzenia publiczne w tym samym miejscu przez trzy lata z rządu, natomiast organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. To doskonałe rozwiązanie dla miesięcznic smoleńskich- co pokazała 80 miesięcznica - nowela ma za zadanie uniemożliwić działanie tym, którzy przeszkadzają PiS - wyjaśnia parlamentarzystka.

Mirosława Nykiel porównuje Polskę do Białorusi. Nasz wschodni sąsiad został wykluczony z Rady Europy za nierespektowanie standardów. - Sąd Najwyższy postawił tej ustawie 12 zarzutów o niekonstytucyjność. Ten skandal ma miejsce w Polsce. W kraju, który należy do Rady Europy. Kilkanaście lat temu za nierespektowanie standardów Białoruś została wykluczona z Rady Europy. Czy taką drogą chcemy podążać? Najwyższy już czas na zatrzymanie Jarosława Kaczyńskiego w dążeniu do jednoosobowego dyktatu władzy - dodaje posłanka.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.