bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 6 grudnia 2016
  • wyświetleń: 3852

Partia Razem organizuje panel dyskusyjny poświęcony aborcji

Za nami:

Partia Razem w ramach tegorocznej kampanii "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć" organizuje spotkanie dyskusyjne na temat aborcji oraz warsztaty aktywizmu dla kobiet.

Czarny poniedziałek
Czarny Poniedziałek na pl. Bolesława Chrobrego · fot. bielsko.info


- Ostanie wydarzenia polityczne idealnie pokazały nam, jak marginalnie traktowane są prawa kobiet w Polsce. Niemniej jednak dzięki przepięknej mobilizacji kobiet udało nam się wspólnie doprowadzić do odrzucenia projektu ustawy antyaborcyjnej. W Czarnym Proteście w całej Polsce oprócz zaangażowanych społecznie aktywistek i aktywistów brały udział w dużej liczbie osoby, które wcześniej nie angażowały się w politykę - informują członkowie Razem Podbeskidzie.

W Bielsku-Białej w ramach kampanii Partia Razem organizuje przedsięwzięcie, które będzie miało na celu zwrócenie uwagi na prawa kobiet w Polsce, ewentualne porady dla kobiet dotknięte łamaniem ich praw oraz aktywizację kobiet w sferach publicznych, politycznych oraz społecznych.

Program kampanii w Bielsku-Białej

7.12.2016 (środa, godz. 17:00-20:00)
Panel dyskusyjny "Aborcja - fakty i mity"
Wyższa Szkoła Administracji, plac Marcina Lutra 7

Wprowadzenie:
Ewelina Ciaputa - feministka, socjolożka i badaczka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała w Radboud University, University of Manchester oraz w IPAK.Center - Research Center for Cultures, Politics and Identities, Faculty for Media and Communications at Singidunum University. Od kilku lat zajmuje się tematyką praw reprodukcyjnych kobiet. Jej zainteresowania skupiają się wobec dyskursów dotyczących aborcji i zapłodnienia pozaustrojowego.

Panelistki:

Natalia Broniarczyk - doktorantka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na UW, w swojej pracy doktorskiej analizuje strategie ruchów społecznych działających na rzecz legalnej aborcji. Feministka aktywistyczna związana z Porozumieniem Kobiet 8 marca, Współpracująca z Kobietami w sieci.
Beata Znamirowska-Soczawa - dziennikarka, autorka książek Teraz mogę wszystko oraz Dlaczego moje dziecko. Teraz mogę wszystko, na którą składają się opowiadania i wywiady z ekspertami, poświęcona jest kondycji psychicznej i zdrowotnej oraz życiu seksualnym Polek w wieku ok. 50 lat. Dlaczego moje dziecko to przejmujące świadectwa matek, które przeżyły stratę dziecka, połączone z wypowiedziami ekspertów, a także ważny głos w dyskusji na temat badań prenatalnych i aborcji.

Bożena Jawień - wieloletni pracownik naukowy Zakładu Wychowania Zdrowotnego, AWF w Krakowie, absolwentka Szkoły Letniej Promocji Zdrowia 1995 (Maastricht, Holandia), nominantka do Okularów Równości - nagrody antydyskryminacyjnej Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, współpracuje z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, prowadzi prywatny gabinet ginekologiczny oraz bloga w którym dzieli się swoimi przeżyciami, refleksjami oraz poradami ze swoimi pacjentami.
Edukatorka seksualna z grupy Ponton

Ponton to nieformalna grupą wolontariuszek i wolontariuszy działających przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. W swojej działalności określają się jako młodzi doradcy i doradczynie. Ich działania to przede wszystkim edukacja seksualna oraz poradnictwo dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego. Organizują pogadanki na temat antykoncepcji i profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Staramy się mówić także o współodpowiedzialności i asertywności, prawach pacjenta.

8.12.2016 (czwartek, godz. 17:00-19:00)
Warsztaty aktywizmu w oparciu o prawa kobiet „#Mamy Głos"
Wyższa Szkoła Administracji, plac Marcina Lutra 7

Warsztaty będą prowadzone przez dziewczęta z projektu #MamyGłos, który ma na celu przede wszystkim uświadomienie młodym kobietom ich praw i tego, jak te prawa egzekwować. Chcemy powiedzieć głośne NIE hejtom i dyskryminacji, które są problemem boleśnie powszechnym. Przecież stereotypy, w które wtłaczane są młode osoby, bez wątpienia pozostawiają ślad na ich charakterach, wpływając na pewność siebie, cele zawodowe i życiowe. Planujemy więc wzmocnić kobiety dzięki przykładom działań prorównościowych.

#MamyGłos to edukacyjny start-up, który tworzą cztery dziewczyny z Poznania i Zielonej Góry (dwie licealistki, studentka i doktorantka). To nieformalna inicjatywa, działająca pod egidą Fundacji Humanity In Action oraz Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy POLIS.projekt ma na celu przede wszystkim uświadomienie młodym kobietom ich praw i tego, jak te prawa egzekwować. Dziewczyny poprowadzą warsztaty aktywizmu w oparciu o prawa kobiet.

Kobiety chętne do wzięcia udziału w warsztatach prosimy o zapisywanie się pod adresem:razem.podbeskidzie@gmail.com

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.