bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 grudnia 2011
  • wyświetleń: 2453

Nielegalne oprogramowanie

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej w jednej z bielskich firm architektonicznych zabezpieczyli sprzęt i nośniki zawierające nielegalne oprogramowanie. Właścicielowi firmy za przestępstwa te może grozić nawet do 5 lat więzienia.

Policja, nielegalne oprogramowanie
Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie · fot. Policja


Policjanci uzyskali informację, z której wynikało, że firma architektoniczna korzysta z nielegalnego, specjalistycznego i drogiego oprogramowania służącego do opracowywania projektów. W trakcie wczorajszego przeszukania w firmie potwierdzili tę informację. Zabezpieczono dwanaście komputerów, a także nośniki - płyty CD i DVD zawierające nielegalne kopie systemów operacyjnych oraz specjalistycznych programów do obróbki graficznej i projektowania.

Biegli zweryfikują pochodzenie systemów operacyjnych i pozostałych programów. Oszacują także dokładną wartość zarekwirowanego oprogramowania oraz wysokość strat finansowych poniesionych przez firmy posiadające prawa autorskie, które wstępnie oszacowano na ponad pół miliona złotych. Jeśli analiza potwierdzi przypuszczenia policjantów właścicielowi, który posiadał nielegalne kopie grozi nawet do 5 lat więzienia. Oprócz odpowiedzialności karnej, odpowie też najprawdopodobniej przed sądem cywilnym w zakresie postępowania odszkodowawczego na rzecz właścicieli oprogramowania.

Zabezpieczenie komputerów i dysków to także odcięcie firmy od materiałów i projektów, nad którymi pracowano. Można się spodziewać, że jedną z wielu konsekwencji „piractwa” będzie przepadek projektów, a nawet zerwanie kontraktów i relacji biznesowych. Ograniczanie środków na legalne programy może postawić pod znakiem zapytania przyszłość skontrolowanej firmy. Właścicieli bielskich firm przestrzegamy przed podobnymi przypadkami. Policjanci zapowiadają kontynuowanie czynności w tym zakresie.

new / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.