bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 listopada 2016
  • wyświetleń: 6672

Zbierali pieniądze na budowę pomnika Józefa Piłsudskiego

1 listopada jak co roku strzelcy z Bielska-Białej prowadzili kwestę na budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Trwa przeliczanie zebranych środków. Wszystkim bardzo dziękujemy za ofiarność i przypominamy o możliwości nabycia cegiełek.

zbiórka na rzecz budowy pomnika
Zbierali pieniądze na budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego


Z inicjatywy Strzeleckiego Obwodu Piechoty Górskiej utworzono 18 października 2012 Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bielsku-Białej. - Mieszkańcy Bielska i Białej w okresie międzywojennym potrafili uczcić Józefa Piłsudskiego w wieloraki i godny sposób. Oprócz ulic, mostów, budynków i instytucji, które nosiły imię Marszałka, miał on też swój pomnik w koszarach 3 pułku strzelców podhalańskich w Bielsku. Niestety po II wojnie światowej wszelką pamięć o Marszałku Piłsudskiego próbowano zatrzeć i po dziś dzień możemy obserwować tego skutki - informują "Strzelcy" z Bielska-Białej.

Co warte uwagi, kilkanaście lat temu działał już w Bielsku-Białej Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, który nawet uzyskał od władz miejskich zgodę na postawienie pomnika projektu prof. Tadeusza Łodziany. Niestety po śmierci inicjatora tego przedsięwzięcia zabrakło determinacji i dobrej woli, aby uwieńczyć rozpoczęte działania sukcesem.

Piłsudski, plac Wolności
Komendant w trakcie przeglądu oddziałów I Brygady przed wymarszem na front na obecnym Placu Wolności w Bielsku-Białej


Zebrani na spotkaniu organizacyjnym nowopowstałego komitetu ustalili, że najlepszym miejscem na pomnik Józefa Piłsudskiego jest Plac Wolności w Białej. Tam bowiem w lutym 1915 roku Komendant Piłsudski dokonał przeglądu oddziałów I Brygady. Stamtąd też do Legionów wymaszerowali rok wcześniej ochotnicy z Bielska, Białej i okolic. Wreszcie z tego Placu wychodzi obecnie ulica Legionów, która łączy się następnie z ulicą Józefa Piłsudskiego.

Organizatorzy spodziewają się, że wydatki związane z wykonaniem i postawieniem pomnika wyniosą kilkaset tysięcy złotych. Bielscy strzelcy do tej pory uzbierali na ten cel 30 tysięcy złotych podczas zbiórek na jednym z bielskich cmentarzy.

pomnik piłsudskiego
Projekt pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

ab / bielsko.info, źródło: sopg.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.