bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 października 2016
  • wyświetleń: 5023

Pożar kotłowni w budynku jednorodzinnym w Wilkowicach

Dzisiaj po godzinie szóstej rano sześć zastępów straży pożarnej gasiło pożar, który powstał w kotłowni budynku jednorodzinnego w Wilkowicach.

Strażacy ugasili pożar zgromadzonego opału, a następnie sprawdzili pomieszczenia na obecność tlenku węgla. W budynku znajdowało się pięć osób, które na czas prowadzenia działań wyszły na zewnątrz.

Bielscy strażacy ostrzegają przed pożarami od urządzeń grzewczych. - Lato odeszło w zapomnienie. Na dobre rozpoczął się sezon grzewczy. Piece węglowe, gazowe oraz na olej opałowy zostały uruchomione, a w naszych mieszkankach zrobiło się cieplutko. Niestety z tego powodu w okresie jesienno-zimowym następuje znaczny wzrost zagrożenia pożarowego spowodowanego niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczo-kominowych - mówią strażacy.

Co roku straż pożarna odnotowuje groźne pożary, których przyczyną są wady techniczne tych urządzeń, niewłaściwe ich użytkowanie lub nieostrożność osób dorosłych podczas ich obsługi.

- Przypominamy, że w myśl obowiązujących przepisów przeciwpożarowych przewody kominowe podłączone do palenisk opalanych na paliwo stałe powinny być czyszczone minimum cztery razy w roku, natomiast na paliwo ciekłe lub gazowe co najmniej dwa razy w roku. Czynności związane z czyszczeniem przewodów kominowych powinien zrobić fachowiec, posiadając odpowiednie uprawnienia. Podczas wykonywania czyszczenia przewodów kominowych powinno zwrócić się uwagę na szczelność samego komina, przewodów spalinowych oraz drzwiczek wyciorowych - informują funkcjonariusze straży pożarnej.

Drugim mankamentem dosyć często spotykanym, stwarzającym zagrożenie pożarowe, jest składowanie materiałów palnych na ściankach czynnych przewodów kominów lub w ich obrębie. Największym zagrożeniem i jednocześnie najczęstszą przyczyną powstawania pożarów w okresie jesienno-zimowym jest wypadanie żaru z pieca.

- Zwróćmy uwagę na nie składowanie materiałów palnych w obrębie paleniska pieca i zachowajmy minimalną odległość 50 centymetrów. W przypadku, gdy piec ustawiony jest w pomieszczeniu posiadającym podłogę wykonaną z materiału palnego np. deski, powinniśmy zadbać, aby przy piecu od strony paleniska lub kominka podłoga powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości 0,3 metra - apelują strażacy.

BM / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.